Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 08:55
 
Vatandaşlar Karakoyun deresinin ilaçlanmasını istediler
Korona virüs tedbirleri artarak devam ediyor. Şanlıurfa’da bulunan atık su derelerinin ilaçlanması gerektiğini belirten, Şanlıurfalı vatandaşlar, ilaçlamanın ardından hastalığın yayılmasının önleneceğine inandıklarını söylediler.
ÖZEL HABER Haberi
Vatandaşlar Karakoyun deresinin ilaçlanmasını istediler

 

Korona virüs insan hayatını tehdit etmeye devam ediyor. Alınan tedbirler kapsamında yurt genelinde özellikle temizlik ve ilaçlama çalışmaları hız kazandı. Birçok belediye sokak ve caddeleri köpüklü sularla yıkayıp ilaçlayarak dezenfektasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Şanlıurfa’da bulunan atık su derelerinin temizliği konusunda ilaçlama çalışması yapılması gerektiğini belirten Şanlıurfalı vatandaşlar, bu sayede başta korona virüsü olmak üzere birçok hastalığın yayılmasının önüne geçilebileceğini söylediler.

Derelerin üstü açık bir şekilde arıtma merkezine döküldüğünü söyleyen Şanlıurfalı vatandaşlar, özellikle bazı alanlarda bu derelerin mikrop ve virüs açısından çok ciddi sorunlar oluşturabileceğinin altını çizdiler.

Vatandaşlar, ilaçlamanın her alanda yapılaması gerektiğine dikkat çekerek; “Covid 19 olarak bilinen ve korona virüs dendiği zaman birçok insanın korku ve telaşa kapıldığı bu virüs’ün ne şekilde bir tedavisi olacağını henüz bilmiyoruz.

Bilim adamları buna karşı bir ilaç geliştirmek için var güçleri ile çalışmaktalar. Fakat önlemlerin artarak devam etmesi bu virüsün ne denli hızlı yayıldığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta. Bu nedenle temizlik ilk etapta insanların kendisinde başlar.

Öncelikle evlerimizde kalıp mümkün olduğunca dışarıya çıkmamamız gerektiği kanısındayız. Fakat bununla birlikte öncelikle beden temizliğimizi ve evlerimizin temizliğini yaparak bu virüsün bulaşıcılığını engelleyebiliriz.

Buna ek olarak zaten Şanlıurfa genelinde belediyeler gerekli tüm tedbirleri almakta. Cadde ve sokaklar hem yıkanıyor hem de ilaçlanıyor. Gerekli uyarılar artarak yapılıyor. Fakat ilimizde bulunan atık suların tahliye edildiği başta Karakoyun deresi olmak üzere ilimizde bulunan derelerin de ilaçlanması gerekiyor.

Bilindiği gibi hastalıklar atık suların birleştiği alanlarda daha çok görülür ve yayılır. Özellikle Karakoyun deresinin bazı bölümleri bazen akla gelmeye biliyor. Köprübaşı olarak nitelendirdiğimiz alanın dezenfektasyonu önemli. Bu alanda yoğun bir ilaçlama çalışması yapılmalı. Bu sayede sadece korona virüsü değil, aynı zamanda birçok hastalığın yayılmasının da önüne geçilmiş olur” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı