Vakıflardan ihtiyaç sahiplerine mektup
Haber
15 Mayıs 2020 - Cuma 15:27
 
Vakıflardan ihtiyaç sahiplerine mektup
Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, 11 Mayıs ila 17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftasının bu yıl Korona virüs nedeniyle sosyal medya mercilerinde kutlanmaya devam etiğini söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
Vakıflardan ihtiyaç sahiplerine mektup

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, ülkemizde her yıl 11 Mayıs ila 17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar Haftası münasebetiyle bir açıklama yaptı. Vakıfların toplum düzeninde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Bölge Müdürü Palalı, bu yıl kutlamaların sadece sosyal merciler üzerinden olacağını söyledi.

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, Vakıf Haftasının her sene olduğu gibi bu sene de 11-17 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlikler ile ülkemiz genelinde kutlanmasının planladığını fakat Vakıf Haftasının bu yıl, Covid – 19 salgını nedeniyle sosyal medya kanalları ve kitle iletişim araçları kanalıyla kutlanacağının altını çizdi.

Bölge Müdürü Palalı; “Haftanın bu seneki teması “Vakıf Medeniyetinde Şefkat ve Merhamet”tir.

Bugün dünya gündeminin en önemli başlıklarını oluşturan, yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma gibi kavramların vakıf olgusunun tam merkezinde yer aldığı düşünüldüğünde, medeniyetimizin yapı taşı niteliğindeki vakıf şuuruna dikkat çekilmesi, vakıf kurulmasına teşvik edilmesi, vakıf olgusunun ve içerdiği yüce idealler ile zarif duyguların anımsatılması, yaşatılması ve canlı tutulması bakımından sizlerden alacağımız güç ve destek bizler için son derece anlamlıdır.

Tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin içinde bulundu Covid-19 süreci ülkemizdeki faaliyetleri etkilediği görülmüş, ancak kamuoyunda da görüldüğü üzere bu süreç de yaşanan olumsuzluklar Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını ve sunmuş olduğu hizmetleri etkilememiştir.

Gerek restorasyon ve gerek hayır hizmetleri çalışmalarımız, tüm olumsuz koşullara rağmen gerekli tüm titizlik gösterilerek herhangi bir aksamaya mahal verilmeden kesintisiz olarak devam etmiştir.

Ayrıca geçen yıllardan farklı olarak yardıma muhtaç ailelere yaptığımız kuru gıda yardım paketlerinin içerisine bu yıl Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy’un bu ailelere hitaben yazdığı bir mektup konulmuştur.

Genel Müdürümüz Sayın Burhan Ersoy mektubunda, yapılan yardımların devamı konusunda ailelerimizin müsterih olmasını belirtmiş, Ramazan ayını tebrik ederek sağlık, sıhhat ve afiyetle nice bayramlara erişmeyi niyaz ettiğini belirtmiştir.”

Vakıf hizmetleri aksamadan devam ediyor

Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Ali Palalı, aksamadan devam ettiğini ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün vakıfların iyilik dolu yardımsever elini, binlerce yıl öteden günümüze ulaştırmaya devam etmekte olduğunu belirterek; “Ecdadımızın kurmuş olduğu vakıflardan bugün de istifade ediyoruz. Nice hayır hizmeti, atalarımızın yadigârı olarak yaşamaya devam ediyor. Medeniyetimiz, yolcuya barınak, yoksula aş, işsize iş, borçluya destek, öğrenciye aile olan nice vakfa ev sahipliği yapıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen günümüzde yöneticisi kalmamış vakıflar adına, bu vakıfların gelirleri ile binlerce ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı, binlerce muhtaç kişiye aylık ve binlerce öğrenciye de burs vermektedir.

Genel Müdürlüğümüz sadece belirli zamanlarda değil tüm yıl boyunca yardımlarını karşılıksız olarak sürdürmektedir.

Vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüzce 81 il merkezinde kuru gıda yardımı verilmektedir.

Kuru gıda yardım paketi 15 kalem gıda ürününden oluşmaktadır. Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet alanında yer alan Şanlıurfa ve Adıyaman il merkezinde her ay 529 aile adrese teslim şeklinde bu yardımdan yararlanmaktadır.

Kişi sayısına bakıldığında ise toplam 2650 vatandaşımız her ay bu yardımdan faydalanmaktadır.

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile yüzde 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara şartları sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

Hizmet alanımızda yer alan illerdeki 164 vatandaşımız aylık 914,49 TL. olan bu yardımdan karşılıksız olarak yararlanmaktadır.”

Öğrencilere eğitim desteği

Bölge Müdürü Palalı eğitim alanında öğrencilere yönelik eğitim desteklerinin devam ettiğini belirterek; “Ailelerinin maddi durumu yeterli olmayan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilere eğitim yardımı verilmektedir.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında toplam 375 öğrencimiz karşılıksız olarak yapılan bu hizmetten faydalanmaktadır. Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 9 ay süreyle 75,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla 2012 yılından beri Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim öğrencilerine burs verilmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim dönemi boyunca 8 ay süreyle 300,00 TL burs yardımı yapılmaktadır.

Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde toplam 175 öğrenci bu yardımdan karşılıksız olarak faydalanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tüm gelirlerini vakıf amaçları için kullanarak, tıpkı beş asır önce olduğu gibi bugün de sağlığa, sosyal yardıma, kültüre eğitime ve daha pek çok alana yatırım yaparak, hayatın her alanına nüfuz eden vakıf ruhunu ve bilincini yaşatmak, anlatmak ve gelecek nesillere taşımak istemektedir.”

Genel Müdür’den mektup var

Vakıflar genel müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine gönderilen yardım kolilerinde Vakıflar genel Müdürü Burhan Ersoy imzalı bir mektupta bulundurulduğunu belirten Bölge Müdürü Palalı, mektupta Genel Müdür Burhan Ersoy’un vakıfların önemine dikkat çektiğini belirtti.

Bölge Müdürü Ersoy, mektubun içeriğinde şu görüşlerin olduğuna dikkat çekti; “size ulaştırdığımız bu paket, içerisinde yer alan her şey, Selçuklu ve Osmanlı bakiyesi topraklarımızda kurulmuş olan vakfımızın ikramıdır.

Bu hizmet, Fatih Sultan Mehmet’ten Kanuni’ye, bezm-i alem validesi, sultandan, Mihrişah sultana kadar binlerce hayırsever ecdadın zamanından bizlere bıraktığı vakıfların gelirleri ile yapılmasını arzu ettikleri hayırlı iştir. Bunun karşılığında adını duyduğunuz, duymadığınız cümle ecdadın hepimizden beklediği yalnızca bir dua ve rahmettir. 

Bu dar zamanlarda, el ele gönül gönüle, çıkacağımıza inancım tamdır. 12 ay boyunca olduğu gibi hizmetimiz Ramazan ayında da devam etmektedir ve edecektir, müsterih olmanızı temenni ederim.

Vakıf kurucuları adına üzerimize düşen bu büyük mesuliyeti gerçekleştirmekten onur duyuyor, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak Ramazanınızı tebrik ediyor hep birlikte sağlıkla afiyetle nice bayramlara erişmeyi niyaz ediyoruz. Bir oluruz biz oluruz.’ şeklindeki mesajı ile Genel Müdürümüz Burhan Ersoy vakıfların önemini dile getirmiştir” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı