Haber Detayı
19 Temmuz 2018 - Perşembe 10:37
 
Uyuşturucu bataklığına düşen gençler konuştu
Kente kullanımı gittikçe artan esrar ve benzeri uyuşturucu maddelerinin pençesine düşmüş madde bağımlıları, bu duruma düşmelerinin sebebinin artık bazı kimselerin onları ilgisiz bıraktıklarını toplum ya da aile fertleri tarafından işsiz olmaları nedeniyle arkadaşları ile kıyaslanarak sürekli azarlandıklarını söylüyorlar.
ÖZEL HABER Haberi
Uyuşturucu bataklığına düşen gençler konuştu

İşsizliğin hat safhada olduğu Şanlıurfa’da kişinin maddi ve manevi dünyasını olumsuz yönde etkileyen esrar ve uyuşturucu gibi maddeleri kullanan madde bağımlısı gençler, toplum tarafından ilgisiz ve dışlandıklarından dert yakındılar. Konuya ilişkin mikrofonlarımıza konuşan gençler şu mesajları verdiler:

S.Y.“BABAM BENİMLE HİÇ İLGİLENMEDİ”

Uzun vadeli kullanımın ardından beyin ve akciğer gibi organlarda ciddi hasarların meydana gelmesine sebep olan esrar ve uyuşturucu maddelere ulaşımın engellemesi gerektiğini belirtilen madde bağımlısı S.Y.(28) devletin esrar ve uyuşturucu gibi maddelerin satışının önüne geçmek için öncelikle bu işi bitirmek istemesi gerektiğini ve bu alanda gerçekten ciddi bir şekilde çalışması gerektiğini kaydetti.

 “Birçok kişi gibi kendisinin de yanlış arkadaş ortamında özenti esrar kullanmaya başlıyor”

Birçok çocuğun ve gencin çevresinde gördüğü kişilere bakarak ve onlara özenerek uyuşturucu ve esrar gibi maddeleri kullanmaya başladığını söyleyen S.Y. bu gençlerin birçoğunun özenti sonucu bu duruma düşen gençler olduğunu söyledi.

S.Y. “Büyük bir kişi küçüğünün önünde madde kullanınca küçüklerde hevesleniyorlar. O da bir kere kullanayım derken alışıyor. Bu her yerde böyledir. Liseye geçtiğim zaman esrar kullanmaya başladım. Okuldayken sigaranın ne olduğunu dahi bilmiyordum. Lisede arkadaş kurbanı oldum. Daha sonra okuldan atıldım, o zamanlar başta babam olmak üzere ailemden hiç kimse benimle ilgilenmedi okul çıkışı eve gelirdim odama kapanır kendimden geçerdim. Sabah olunca da okula giderdim, hata çoğu zaman madde kullanan arkadaşlarla paramız olmadığı için hırsızlık bile yaptığımız oldu. Daha sonra bende esrar yakaladılar, cezaevine girdim 4 yıl hapis yattım. Çıktıktan sonra sicilim temiz olmadığı için kimse bana iş de vermedi. Seyyar satıcılık yapmaya başladım, biraz toparlandıktan sonra evlendim şu an iki çocuğum var Allah’a binlerce şükürler olsun eşimle ve çocuklarımla çok mutluyum. Ama özellikle şunu da belirtmek isterim, başta aileleri olmak üzere devletimiz gençlerimizle ilgilensinler” dedi.

M.A.“ARKADAŞ ORTAMINDA DİKKATLİ OLMAK LAZIM”

Madde bağımlılığı belasından kurtulmanın tek yolunun geleceğe yönelik bir beklentinin oluşması olduğunu ve gençler olarak kendilerini, hedefledikleri bu noktaya ulaşmasını sağlayacak bir desteğin kendilerine sağlanması olduğunu söyleyen M.A. ise, özellikle arkadaş seçiminde dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizerek şunları söyledi:

M. A. “Şanlıurfa’da esrar kullanımı oldukça yoğun. Hani bazen uyuşturucu ile mücadele ediyoruz türü açıklamalar geliyor yetkililerden. Açıkçası benim gördüğüm bunların hepsi boş sözler. Çünkü gün geçtikçe kullanım daha da artıyor. Bu bağlamda bir yönden devletin ihmali var. Bir diğer husus ise;  Buradaki insanlar çocuklarını doğurup sokağa atıyorlar. O çocuk sahipsiz kalınca bulunduğu semtte bu maddeyi bir şekilde elde edip kullanmaya başlıyor. Esrar, insana her zaman bir adım geri attırır. Hayatı kendine zulüm yapar. Ama esrara ulaşmak çok kolaydır. Nereye gidiyorsan esrar satıcıları oradadır. Yetkililerimiz bir gün Süleymaniye tarafına gitsinler, geceleri hep tiner çeken ve esrar içenlerle dolu ” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı