Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 11:30
 
Urfalıların otobüs çilesi
Şanlıurfa'da hava sıcaklıklarının etkisinin arttırmasıyla vatandaşlar serin yer arama telaşına girdi. Şehir içi otobüslerde klimaların kapalı olması vatandaşların tepki göstermesine neden oldu.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalıların otobüs çilesi

Türkiye’nin en sıcak illerinden bir olan Şanlıurfa’da hava sıcaklığının 40 dereci bulduğu haziran başlarında, şehir içi yolculuk yapan vatandaşlar klimaların açılmamasından şikâyetçi, resmi kurumlarda klimaların açık olduğunu söyleyen vatandaşlar bu soruna çözüm bulunmasını istedi.

Türkiye’nin en büyük otobüs ağına sahip olan Şanlıurfa’da otobüslerde koranavirüs tedbirleri nedeniyle klimaların açılmamasından rahatsız olan Şanlıurfalı vatandaşlar şoförlere klimaları açmalarını istediklerini ama koranavirüs nedeniyle açmadıklarını ve havanın sıcaklığından dolayı her otobüs yolculuğunun kendilerine eziyet olduğunu dile getiren vatandaşlar, normalleşme sürecinde otobüslerin yolcu kapasitenden dert yanarak “Eskiden tekli oturuyorduk şimdi çift kişi olarak gidiyoruz havaların ve yan yana oturmamızın etkisiyle 40 derece olan sıcaklık otobüste 45 dereciyi buluyor. Bu soruna çözüm bulunmasını istiyoruz.” şeklinde konuştular.

Normalleşme süresinde alınan kararlar

Salgının iyiye gidişi sonrası Türkiye’de çoğu tedbirin gevşetilmesi kararı alınmıştı. 11 Mayıs’tan itibaren hayata geçen gevşetme kararlarının neticesinde alışveriş merkezleri, kafeler ve restoranlar ile berber ve kuaför salonları açılmıştı.

Getiren bu karara ilişkin olarak, hem Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu hem de Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), özellikle kapalı ortamlarda klimaların çalışması sebebiyle bulaşma riskinin tekrar artabileceği uyarısında bulundu. Damlacık yoluyla da buluşa bildiği bilinen virüsün havalandırma sistemlerinde daha uzağa taşına bileceği söylendi. . Kapalı mekanlarda mümkünse camların açılması ve dışarıdan taze hava girişinin sağlanmasının önemli olduğu vurgulandı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı