Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 09:02 Bu haber 1941 kez okundu
 
Urfalı Baklava üreticilerini bayram telaşı sardı
Yaklaşan Ramazan Bayramı Şanlıurfa’daki baklava üretim tesislerinde yoğunluğa neden oldu.
ÖZEL HABER Haberi
Urfalı Baklava üreticilerini bayram telaşı sardı

Ramazan Bayramı’nda misafirlerine  baklavası ikram etmek isteyen Urfalı vatandaşlar baklavacıların yolunu tutuyor. Fiyatlar baklavanın kalitesine göre değişiklik gösterirken, kaliteli baklavanın kilosu 60 liradan, daha az maliyetli bir baklava ise 20 liradan başlayan fiyatlarla tezgahlarda yerini aldı.

Baklava imalatçı ve pazarlamacıların yoğun bir çalışma içerisine girdiği bugünlerde Şanlıurfa’nın kaliteli ve tanınmış baklava üreticilerinden Baklavacı Şemsettin'de, 110 personeliyle yoğun bir bayram mesaisi yapıyor.

  Şanlıurfa- Bozova karayolu üzerindeki 20 dönüm arazide 3 bin kapalı alanda bölgede kurulan baklava fabrikasında TIR, kamyon ve minibüslerle yurdun dört yanına siparişler dağıtılıyor.

Yoğun bir rağbet var

Baklavaların kilosunu 21 liradan piyasaya sattıklarını ifade eden baklavacı Şemsettin Toprak,"Bu bayram gerçekten çok fazla yoğun bir taleple karşılaştık. Şuanda 81 ilde aktifiz diyebilirim. Bayilerimizin dışında diğer il ve ilçelerden yoğun bir rağbet var. Bizim imalatımız olan 1 kilogram fıstıklı sade yağlı baklava 21 liradan satıyoruz. Tüm vatandaşlarımızın bayram ziyaretlerine gelen misafirlerine baklava ve kadayıf ikram etmesini sağlamak amacıyla piyasa fiyatına göre neredeyse yarı fiyatına olan tüm çeşitlerimizi yetiştirmek için hummalı bir şekilde çalışıyoruz.Üretim fabrikamızda günde yaklaşık 1500 ile 2 bin arası tepsi baklava yapıyoruz. Şanlıurfa’da hatta Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk baklava üretim fabrikasını kurduk. Artık Şanlıurfa’da baklavada iddialı, Şanlıurfa kendi markasını oluşturdu” dedi.

MEHMET ASLAN/

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı