Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 09:05 Bu haber 1088 kez okundu
 
Urfa fıstığında hasat sonrası budama zamanı
Şanlıurfa’da yeşil altın olarak bilinen fıstık ağaçlarında hasat döneminin ardından kurtların önüne geçmek için bakım ve budama çalışmaları başladı. Uzmanlar, ağacın uzun ömürlü olması için de budamanın önemli olduğunu vurguluyor.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa fıstığında hasat sonrası budama zamanı

Fethi YAVUZTÜRK/DAMGA

Toplam 968 bin dekar alanda ürün veren 12 milyon 843 bin fıstık ağacıyla Türkiye'de fıstık üretiminde önemli bir yere sahip olan Şanlıurfa’da fıstık hasadı tamamlandı.Çiftçiler,2-3  hafta önce biten hasat döneminin ardından yeni dönem için hazırlıklara başladı.2020 yılı hasat hasat dönemi için ne hazırlık yapan Urfalı üreticiler, bahçelerine bakım ve budamaların startını verdi.

Özenle yapılıyor

Üreticiler, bir sonraki hasat döneminde daha fazla verim alabilmek için özenle bakım ve budama işlerini yürüyor. Karaköprü İlçesine bağlı Demircik Mahallesinde (Köyü) çiftçilik yapan Hüseyin Çiftçi, fıstık hasadının ardından bahçelerde budama çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Ağacın daha verimli olmasını sağlar

hasat döneminin verimli olması kadar ağacın uzun ömürlü olması için de ağaçların bakım ve budamasının önemli olduğunu vurgulan Hüseyin Çiftçi, "Biz üreticiler olarak her yıl hasat sonrasında  bahçelerimizdeki fıstık ağaçlarımızda budama ve bakım çalışmasına başlıyoruz. Bakım ve budama işlemiyle fıstık ağaçlarına gösterdiğimiz ilgi ağacın daha verimli olmasını sağlar. Periyodik bir şekilde yapılan yıllık bakımlar ve budama, biz üreticilerin bir sonraki yıl kaliteli ve yüksek verim almamızı sağlar. Aksi halde üretimde azalma olur ve çiftçi istediğini kalite ve verimi alamaz” dedi.

 Her yıl bu zamanlarda Demircik kırsal mahallesi sınırları içerisindeki kendime ait 20 dönümlük fıstık bahçemin bakım ve budama çalışması yaptığını aktaran Çiftçi, Ağaçların verimini de ömrünü de buna paralel olarak arttığını dile getirdi.

Her yıl düzenli yapıyoruz

Bir başka Çiftçi İzzet Toprak ise,  “Zararlıları önlemek için, ağaçtaki kuru dalları alıyoruz. Canlı ve yeşil dallara dokunmuyoruz. Yaklaşık olarak 2,5 hafta önce hasadı bitirdik. Kuru dalları budama çalışmamız da yaklaşık bir hafta sürer. Bu budamayı ağaçları gelecek seneki hasada hazırlık için yapıyoruz. Yakın zamanda da gübreleme çalışmalarımıza başlayacağız. Ağaçların kurtlanarak kuruyan dalları keserek budama çalışmamız ile zararlı böcekler ve kurtların ağaçlarda meydana getireceği hastalığın önüne geçiyoruz. Her yıl düzenli bir şekilde ağaçların bakım ve budama işinin yapılması gerekir " ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı