Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:35 Bu haber 2125 kez okundu
 
Urfa’da pazara yaz geldi
Şanlıurfa’da kış döneminde fırsatçıların kâr hırsının etkisiyle fırlayan sebze fiyatları tarla ürünlerinin devreye girmesiyle 70'yi aşan oranlarda geriledi. Kentteki pazarlarda domates 2 liradan salatalık ise 1 liradan satılıyor. Vatandaşlar ise fiyatların düşmesinden memnun.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa’da pazara yaz geldi

Şanlıurfa’da kış ve bahar aylarında tavan yapan fiyatlar, yaz mevsiminin bereketiyle birlikte normal seviyelere geriledi. Fiyatın gerilemesindeki en büyük etken, verimli geçen hasat dönemi.Kentteki pazarlarda  domates 2 liradan salatalık ise 1 liradan satılıyor. Vatandaşlar ise fiyatların düşmesinden memnun. Halde toptan fiyatların 2 liraya kadar gerilediğini söyleyen domates üreticileri, soğuk hava depolarında on binlerce ton domatesin satılmayı beklediğini, kilogram fiyatının daha da gerilebileceğini ifade etti.

İşte son fiyatlar

Pazar fiyatları geçtiğimiz yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarının başlarına göre kıyasladığında

Domates: 4-5 TL aralığından 2–1,5 TL aralığına,

Patates: 6-5 TL aralığından 2-3 TL aralığına,

Salatalık: 3-4 TL aralığından 1,5-1 TL aralığına,

Taze Fasulye: 10-7 TL aralığından 5-3 TL aralığına,

Soğan: 6-5 TL aralığından 3 TL’ye, Kiraz: 15-20 TL aralığından 8-10 TL aralığına, Biber: 10-8 TL aralığından 4-2,5 TL aralığına gerilemiş durumda.Önceki haftalara göre fiyat artışı gösteren tek ürün ise patlıcan oldu. Patlıcan fiyatlarında başlayan düşüşün devamı gelmedi, 3 TL’ye kadar inen fiyatlar bu hafta tekrar 4 TL’yi gördü.

Tek çare kontrollü üretim

Şanlıurfa Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Faruk Akbaş,konuyla ilgili  yaptığı açıklamada, tüm sebze fiyatlarının düştüğünü söyledi.Akbaş, “Vatandaş sebzeyi rahatlıkla tüketebiliyor artık. Şimdi biz Turkiye’deki tüm hal esnafı birlik olsak bu fiyatları tekrar yükseltebilir miyiz tabiki hayır... Salatalık çöpe dökülmüş,sebebide halk ucuza yemesin, pahalı olsun diyeymiş...Haklısınız pahalı olunca komisyoncu suçlu, ucuz olunca komisyoncu suçlu. Vicdanınız kurusun be...Antalya Salatalığının işçilik ve nakliye masrafları 50 kuruş satış fiyat 40 kuruş olduğundan, bedava alsan zarar ediyorsun. Ayrıca her bölgenin kendi salatalık üretimi başladı, Antalya’daki salatalıkta ihtiyaç fazlası olduğundan üreticinin elinde kaldı.Tanzim satışların yanlışlığı,hal yasasının gereksizliği bir kez daha ispatlanmıştır. Tek çare kontrollü üretim, etkin denetimdir...” ifadelerini kullandı.

FETHİ YAVUZTÜRK/

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı