Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 16:16 Bu haber 1074 kez okundu
 
Urfa'da 700 bin öğrenci karne heyecanı yaşayacak
2018-2019 eğitim öğretim yılının Cuma günü sona ermesiyle Şanlıurfa'da yaklaşık 700 bin öğrenci karne heyecanı yaşayacak.
- Haberi
Urfa'da 700 bin öğrenci karne  heyecanı yaşayacak

Türkiye'de milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği tatil Cuma günü başlıyor.Okul öncesinde 1 milyon 542 bin 491, ilköğretimde 10 milyon 840 bin 709 ve ortaöğretimde 5 milyon 391 bin 580 öğrenci olmak üzere toplam 17 milyon 774 bin 780 öğrenci, Cuma karne aldıktan sonra 90 günlük  tatile girecek.
2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin sona ermesiyle Şanlıurfa'da Suriyeli öğrencilerle beraber yaklaşık 700 bin öğrenci Cuma günü karne alma heyecanı yaşayacak.
  Okullarda öğretmenler bir yılın değerlendirmesi olarak öğrencilere karne dağıtmalarının ardından 90 günlük tatil de resmen başlamış olacak.

Canbek'ten karne mesajı
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Canbek, Cuma günü kentte yaklaşık 700 bin öğrencinin karne alacağını söyledi. Öğrencilere bol bol dinlenmeleri için tavsiyelerde bulunan Canbek, "2018/2019 Eğitim-Öğretim yılının 2. dönemini Şanlıurfa'mızda başarılı ve huzurlu bir şekilde tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Daha müreffeh ve daha güçlü bir ülke için çıkmış olduğumuz bu eğitim yolunda ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak olan sevgili öğrencilerimiz için büyük bir özveri ile çalışan ve bu çalışmaları yürekten destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi arz ediyorum.  Öğrencilere bol bol dinlenip eğlenebileceği mutlu ve sağlıklı tatiller diliyorum" dedi.

Ailelere kötü karne uyarısı
Öğrenciler ve aileleri, yaklaşan tatilin heyecanını yaşarken uzmanların, çocukları kötü karne getirebilecek ailelere uyarıları var. Uzmanlar yaklaşan  tatil nedeniyle öğrencilerin ve ailelerin karne heyecanı yaşadığını belirterek, velileri çocuklarının getireceği kötü karnelere karşı uyarıyor.

Kötü karne intihara kadar sürükler
Uzmanlar,  "Ne yazık ki kötü karne intihara kadar sürüklüyor. Bu oran çok da fazla. Olmaması gerekiyor, çünkü anne ve baba bilerek hata yapmıyor. Çocukların iyiliği için konuşuyor. Ama konuşurken çocuklarımızı rencide etmeyelim. Çocuklarımızı sadece başarıya indirgemeyelim, onları bir bütün olarak görelim. Onların, öğrencilik hayatları dışında bir ruhu var beslememiz gereken. Bu da anne ve babanın görevi. Onlar da lütfen öncelikle anne ve baba olsunlar, görev ve sorumluluklarını yerine getirsinler. Sevgi, anlayış ve merhametle yaklaştığımızda her çocuk başarılı olur. Ama kötü yaklaştığımızda, kızdığımızda ve korkuttuğumuzda bu çocuğun özgüveni, kendine olan inancı olumsuz yönde gelişir, ani depresyona girebilir. Destek alınması gereken bir bozukluk. Çünkü bir insanın algısı, kendisine bakış açısı değişir ve her bir şeyi üstünden kaldıramayacak bir yük gibi algılar. Dolayısıyla her aman sevgisizlikten, iletişimsizlikten, ilgisizlikten kötülük doğar. Bunlardan uzak kaldığımız zaman, biz de gerektiği gibi davrandığımızda çocuklarımıza da gerektiği gibi davranmalarında örnek oluruz. Lütfen karneler, çocukların ölümüne sebep olması" diye konuştu.

Derslerin tekrarı yapılmalı
Uzmanlar ailelere şu önerilerde bulundu: “Öncelikle bir tatil programı hazırlanmalıdır. Aile ile birlikte tatil süresi geçirilmelidir. Tatil süresince bol bol kitap okumaya özen gösterilmelidir. Ders çalışma ve kitap okumanın yanı sıra dinlenmeye ve gezmeye de yeterli bir zaman ayrılması gereklidir. Veliler tarafından ise öğrencilere tatil boyunca faydalanabileceği sinema, tiyatro, konser, spor gibi sosyal faaliyetler sunulmalıdır.

MEHMET ASLAN

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı