Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 16:00
 
Urfa Barosu avukatlarından Mustafa Vefa Türkiye Barolar Birliği’nden istifa etti
Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB), 12 baronun olağanüstü genel kurula gitme çağrısını reddetmesini hukuksuz bulan Urfa Barosu avukatlarından Mustafa Vefa, üyelikten istifa etti.
ÖZEL HABER Haberi
Urfa Barosu avukatlarından Mustafa Vefa Türkiye Barolar Birliği’nden istifa etti

TBB CMK Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi avukat Erkan Şenses’in istifasıyla başlayan tepkiler, Mustafa Ruhan Erdem’in TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etmesiyle devam etmişti.

Urfa Barosu’ndan Mustafa Vefa da Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi üyeliklerinden istifa ederek gerekçelerini ortak açıklama ile duyurdu.

TBB Yönetiminin 12 baronun çağrısını reddetmesini ‘hukuksuz’ olarak değerlendiren açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

“Bu karar son derece keyfiyet içermekte ve hukuken kabul edilebilir bir yönü bulunmamaktadır. Ret gerekçesinde belirtmiş oldukları hususlar güvencemiz olan Avukatlık Kanunu’na açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Gerekçede çağrıcı barolar açıkça itham edilmekte ve hedef gösterilmektedir. Bizler de bağlı bulunduğumuz barolarımızın haklı, kararlı duruşlarının arkasında olduğumuzu ye bu onurlu mücadelenin destekçisi olduğumuzu bildirmek isteriz. Türkiye Barolar Birliği çatısı altında hiçbir çalışma yürütemeyeceğimizi bildiririz.”

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı