Haber Detayı
14 Temmuz 2019 - Pazar 11:43
 
Ucuza satılan güneş gözlüklerine dikkat
Hava sıcaklığının 42 dereceyi bulduğu Şanlıurfa’da 5 ile 10 TL arasında satılan güneş gözlüklerine rağbet arttı. Uzmanlar ise, güneş gözlüklerinin katarakta neden olabileceği uyarısında bulundu.
ÖZEL HABER Haberi
Ucuza satılan güneş gözlüklerine dikkat

TÜRKİYE’NİN en sıcak kentlerinden biri olan Şanlıurfa’da hava sıcaklığı 42 dereceyi geçti. Vatandaşlar sıcaktan ve güneşten korunmanın yollarını ararken, güneş gözlüklerine olan talep de arttı.Kaldırım üstündeki tezgahlarda 5 ile 10 TL arasında satılan ucuz ve markasız güneş gözlüklerinin, insan hayatını olumsuz bir şekilde etkilediği ortaya çıktı.

Katarakta neden olabilir

Uzmanlar ise, güneş gözlüklerinin katarakta neden olabileceği uyarısında bulunuyor.Uzmanlar, ucuz ve markasız güneş gözlüklerinin, güneşten gelen zararlı ışınları engellemeyip gözle direkt olarak temas etmesine neden olduğu için, görme kaybına neden olabileceği belirtti. Özellikle yaz ayı, iklim değişiklikleri ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın, gözde kataraktın yanı sıra, sarı nokta hastalığına neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar, aynı şekilde göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olduğunu ve gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma, batma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Hekime danışın

Güneş gözlükleri aksesuar olarak değil, sağlığımız için bir araç olarak görülmeli” diyen uzmanlar, her güneş gözlüğünün asli görevi olan zararlı ışınları engellemediğini, gözlerinde optik problemi olan kişilerin güneş gözlüğünü almadan önce mutlaka bir hekime danışması gerektiğini vurguladı.

Sahtesini takmaktansa hiç takmayın

Optikçi Halil Güzel ise, kalitesiz ve işportada satılan ucuz güneş gözlüklerinin gözde ciddi tahribatlara yol açabileceğini ifade etti.Güzel, “Yazın gelmesi ile güneş gözlüğü sezonu açıldı. Gözlük deyip geçmeyin. Ben vatandaşlarımıza, nasıl güvendiği kasaptan et alıyorsa, güneş gözlüğünü de güvendiği yerden almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü göz ihmale gelmez. Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı gözlükler tercih edilmelidir. Sahtesini takmaktansa hiç takmayın. Çünkü sahte güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiği bilinmemektedir. Gözlükte mutlaka UV filtreleme özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir.Garanti belgesi olmayan hiçbir güneş gözlüğünü alıp kullanılmaması gerekiyor. Piyasada satılan sahte gözlükler ciddi oranda göz sağlığına zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

Fethi Yavuztürk/Urfa Damga

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı