Turizm’de durgunluk yaşanıyor
Haber
21 Temmuz 2018 - Cumartesi 10:54
 
Turizm’de durgunluk yaşanıyor
Şanlıurfa’da son zamanlarda, artan şiddet olayları nedeniyle turizmde büyük bir durgunluk yaşıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Turizm’de durgunluk yaşanıyor

Müzeleri, çarşı ve tarihi mekânlarının yanı sıra yöresel yemek ve kıyafetleriyle de ziyaretçilerini kültür yolculuğuna çıkaran Şanlıurfa’da son zamanlarda bölgedeki yaşanan olaylar nedeniyle turizmde büyük bir durgunluk yaşanıyor.

Her yıl bahar aylarında başlayıp kış aylarına kadar, yerli ve yabancı turistlerin gruplar halinde turlar düzenleyerek tarihi yerleri gezmeye geldiklerini belirten bölge esnafları ise, olaylar nedeniyle birçok gezi organizasyonlarının iptal edildiğini, işlerinde geçen yıla oranla ciddi bir azalma olduğunu dile getirdiler.

Şanlıurfa’nın tarihi alanlarındaki gezi ve turizm için en güzel zamanların bu dönemler olduğuna dikkat çeken esnaflar, bölgedeki olumsuzluklar nedeniyle bekledikleri ilgiyi bu yıl göremediklerini söyledi.

“Son yaşanan olaylar tur ve işlerimizi bayağı etkiledi”

Geçen yıllarda bu zaman aralığında Hatay, Gaziantep ve Diyarbakır gibi bölge illerine turların başladığını ancak bu yıl büyük bir durgunluk yaşadıklarını söyleyen esnaflar, "Son yaşanan olaylar tur ve işlerimizi bayağı etkiledi. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz önceden turlar gelirdi. Şimdi hiç turlar gelmiyor” şeklinde konuştular.

“Şanlıurfa’da her hangi bir olay olmasa dahi yabancı turistler buranın durumunu bilemiyor”

 Konuşmalarına devam eden esnaflar; “Maalesef şu anda gördüğünüz gibi şehir bayağı bir sakin. Başka güç ve ülkelerin yapmış olduğu karışıklardan dolayı bunun bize etkisi çok oluyor. Şanlıurfa’da her hangi bir olay olmasa dahi yabancı turistler buranın durumunu bilemiyor. Buranın da karışık olduğunu zannediyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Geçen yıllara oranla yüzde 40-50 oranında bir düşüş var. Çok şükür yine de bir ekmek yiyoruz. Daha karışık olan yerler var. Hiç dükkânını açamayanlar var" diye konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı