Tarihi Ulu Cami bakım istiyor
Haber
17 Ocak 2020 - Cuma 10:05
 
Tarihi Ulu Cami bakım istiyor
Sosyal paylaşım sitelerinde Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından paylaşılan ve tarihi Ulu Cami karanlık kapı olarak bilinen alanın yan duvarının çöktüğü belirtilerek konu hakkında çekilen fotoğraf yayınlandı.
ÖZEL HABER Haberi
Tarihi Ulu Cami bakım istiyor

Şanlıurfalı fotoğraf ve ses sanatçısı Halil Çuhadaroğlu tarafından; “Urfa Tarihi Ulu Camii Karanlık Kapı yan duvarı çökmüş durumdadır. Şanlıurfa Kültürü Mirası Koruma yetkililerinin bilgisine bildiri yapalım. Urfa bir servetin üzerinde oturmaktadır. Bu serveti Korumak ise sorumluların görevidir. Başka Urfa Yok!” notu ile paylaşılan fotoğrafta Ulu camiye ait olan karanlık kapı yan duvarına ait olduğu söylenen fotoğrafta duvarın alt kısmında çökmeler oluştuğu gözlendi.

Paylaşılan fotoğrafa yorumlar yapan vatandaşlar Tarihi Ulu Camiinin restore edilerek yeniden hizmete açılması gerektiğini belirttiler. Yorum yapan vatandaşlar, genel olarak şu görüşlere yer verdiler; “Şanlıurfa Kültürü Mirası Koruma yetkililerinin bilgisine bildiri yapalım. Urfa bir servetin üzerinde oturmaktadır. Bu serveti korumak ise sorumluların görevidir. Başka Urfa Yok!

Bir tarih elimizden uçup giderken biz izleyelim bir zamanlarda Şanlıurfa vardı. Vezir hamamın suyu kesilmiş nerden nere yalan olacak. İlgili birimler bu kültürel mirası harabe olduğunu görmüyorlar mı? Mutlaka el atmaları gerekir. Ulu Cami karanlık kapıya mutlaka el atmaları lazım”

Konu hakkında bilgisi olduğunu belirten bir vatandaş ise o alanın defineciler tarafından kazıldığını iddia ederek şu yorumu paylaştı; “Bir düzeltme yapmak istiyorum İki sene önce defineciler tarafından kazıldı orası çökme söz konusu değil resim falan çekilip öylece bırakıldı.”

Yapılan yorumların ardından bölgede herhangi bir çalışmanın olup olmayacağı ise büyük bir merak konusu haline geldi. Bazı vatandaşlar ise yayılan bu haberin bir farkındalık uyandırmasını temenni ettiklerini ve Tarihi Ulu Camii’nin bu vesile ile elden geçmesi gerektiğin söylediler.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı