Haber Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 08:59
 
Sürücülerin duyarsızlığı tepki çekiyor
Şanlıurfa’da fiziksel engeli olan bireylerin ulaşımı için kaldırımlara yapılan rampalar, çoğu zaman park eden otomobiller nedeniyle kullanılamıyor. Duyarsız sürücülerin araçlarını kaldırımların girişine park etmesi, engellilerin hayatını daha da zorlaştırıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Sürücülerin duyarsızlığı tepki çekiyor

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesinde kaldırımlar adeta otoparka döndü.Kaldırımların girişine araçlarını park eden sürücüler, hem engellilerin hem de toplumun tepkisini  çekiyor.

İşgalin önüne geçilemiyor

Kaldırımlara sürücüler tarafından yapılan bu işgalin önüne ise bir türlü geçilemiyor. Yaşanan bu durumdan ötürü yolu terk etmek zorunda kalan engelliler, diğer yolları kullanarak hayati tehlike ile karşı karşıya kalıyor.

Vatandaşlar tepkili

Park edilen araçlar nedeniyle kaldırımı kullanamayan duyarlı vatandaşlar, "Yayalar ve engelliler için yayaların trafik güvenliğinin sağlanması için yapılmış bu kaldırımlar, duyarsız sürücüler tarafından hiçe sayılarak yayalar ve engelli bireylerin ulaşımı daha da zor hale getiriliyor. Belediyenin engelli bireyleri düşünerek yaptığı bu hizmet bazı sürücülerin vurdumduymazlığı sayesinde kullanılamıyor. Özellikle engelli bireyler de böyle durumlarda büyük zorluk çekiyor. Hadi biz bir şekilde geçiyoruz. Ancak tekerlekli sandalyeli vatandaşlar var, bebek arabasıyla geçen vatandaşlar var.Araç sürücülerini bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca bu konuda yetkililerin böyle duyarsız sürücülere gerekli cezaları vermelerini istiyoruz” dedi.   

Empati kurmalarını tavsiye ediyoruz

Engelli vatandaşlar ise, en çok bu tür parklardan şikayetçi olduklarını dile getirdi.  Gerekli denetimlerin yetkililer tarafından gerçekleşmediğini belirten engelliler,  “Bu saygısızlığı yapanlara gerekli cezalar kesilmediği sürece sorunumuz devam edecek. Denetim ve ceza talep ediyoruz. Sürücüler den saygı  ve empati kurmalarını tavsiye ediyoruz”  diye konuştu.

FETHİ YAVUZTÜRK/DAMGA

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı