Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 13:52 Bu haber 1927 kez okundu
 
STK’lardan silahsızlanma çağrısına destek
Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Vali Abdullah Erin’in yaptığı silahsızlanma çağrısına destek verdi.
GÜNDEM Haberi
STK’lardan silahsızlanma çağrısına destek

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte artan silahlı kavgaların ardından harekete geçmiş, bireysel silahlanmanın önüne geçilmesi gerektiğini dile getirmişti.Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ise, Vali Abdullah Erin’in yaptığı silahsızlanma çağrısına destek verdi.Memur-Sen öncülüğünde bir araya gelen STK temsilcileri, basın açıklaması yaptı.Grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençliği Derneği Şanlıurfa İl Başkanı Fevzi Çelik, Türkiye’de ortalama her 65 kişiden birinin silah taşıdığını söyledi.

10 yılda yaklaşık 10 kat arttı

Türkiye’nin tüm dünya ülkeleri sıralamasında silah taşımada 20.ci sırada yer aldığını aktaran Çelik,“Ülkemizde ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısı son 10 yılda yaklaşık 10 kat artmıştır. Halen Türkiye'de 2,5 milyon’un üzerinde ruhsatlı, bu sayının iki katından daha fazlası da ruhsatsız silah olduğu tahmin edilmektedir.Bireysel silahlanmada ilk sırayı mesleği gereği risk alanlar, ikinci sırayı bireysel korunma, üçüncü sırayı yeterli gerekçe göstermeden “evde bulunsun” isteğiyle silah edinenler oluşturmaktadır. Dördüncü sırada ise merak, hobi veya hatıra gerekçesiyle silah edinenler bulunmaktadır. Avcılık ve atıcılık ayrı bir kategori olup ateşli silahların 2/3’ü bu amaçla ruhsatlandırılmaktadır” dedi.

Silahlar toplansın

Çelik şöyle konuştu: “Ülkemizde her yıl yaklaşık 3 bin kişi silahla ölmekte, 12 binden fazla insanımız da yaralanmaktadır. Ateşli silahlarla işlenen suçların yaklaşık üçte ikisi ruhsatsız, üçte biri ruhsatlı silahlarla işlenmektedir. Evde silah bulunması, aile içi şiddet olaylarında ciddi yaralanma ve ölümlere yola açabilmekte, intiharları kolaylaştırmakta, çocukların kaza ile ölüm ve yaralanmalarına neden olabilmektedir.Özel günlerde havaya ateş edilmesi sonucu ölen ve yaralananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok olmakla beraber, çocuklar üzerinde olumsuz ve derin tesirler bırakmaktadır.Şanlıurfa STK’ları olarak, Güvenlik elemanları ve can güvenliği ciddi manada tehdit edilenler dışında, silah taşınmasına veya bulundurulmasına karşıyız. Özel günlerde havaya silah sıkmanın mertlik değil, cahillik olduğu kanaatindeyiz. Silahların toplatılması konusunda, Valimiz Sayın Abdullah Erin beyi desteklediğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

25 milyon bireysel silah var

Bu arada  Umut Vakfının verilerine göre ise, Türkiye'de her yıl ateşli silahlar sebebiyle ortalama 4 bin 800 kişi hayatını kaybediyor. Yasa dışı bireysel silahlanma giderek artarken, bu olaylar en büyük kurbanlar kadınlar oluyor.Son iki yılda, bireysel silahlarla işlenen suçların yüzde 74’ünde ateşli silahlar kullanılırken, bu oran 2017’de neredeyse yüzde 80’e çıktı.2018’dem ise yüzde 90’a yükseldi.Yine Umut Vakfı’na göre bugün ülkemizde en az yüzde 85’i ruhsatsız 25 milyon bireysel silah var.

Mehmet ASLAN/

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı