Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 10:04 Bu haber 1647 kez okundu
 
Silahlar toplanacak
Geçtiğimiz günlerde Siverek’te meydana gelen kavga 6 kişinin hayatını kaybetmesi, son zamanlarda artan bireysel silahlanmayı gündeme getirdi. Silahsızlanma çağrısı yapan Vali Abdullah Erin ise, özellikle köylerde kullanılan uzun namlulu silahlarının toplanacağı işaretini verdi.
GÜNDEM Haberi
Silahlar toplanacak

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen silahlı arazi kavgasında 6 kişi hayatını kaybetmişti. Kentte son zamanlarda meydana gelen silahlı kavgalar, bireysel silahlanmayı gündeme getirdi.  Umut Vakfının verilerine göre ise, Türkiye'de her yıl ateşli silahlar sebebiyle ortalama 4 bin 500 kişi hayatını kaybediyor. Yasa dışı bireysel silahlanma giderek artarken, bu olaylar en büyük kurbanlar kadınlar oluyor.

25 milyon bireysel silah var

Son iki yılda, bireysel silahlarla işlenen suçların yüzde 74’ünde ateşli silahlar kullanılırken, bu oran 2017’de neredeyse yüzde 80’e çıktı.2018’dem ise yüzde 90’a yükseldi.Yine Umut Vakfı’na göre bugün ülkemizde en az yüzde 85’i ruhsatsız 25 milyon bireysel silah var.

Vali Erin’den çağrı

Şanlıurfa’da artan bireysel silahlanma ve buna istinaden meydana gelen kavgalar, Vali Abdullah Erin’i de harekete geçirdi. Siverek’te meydana gelen ve 6 kişinin öldüğü kavganın ardından gerekli önlemleri alan Vali Erin, silahsızlanma çağrısı yaptı.Şanlıurfa’nın olumlu sayılacak çok sayıdaki artısının yanında bununla hiç bağdaşmayan kötü hasletleri olduğunu ve bunların terkedilmesi gerektiğini ifade eden Vali Erin, toplum huzurunu bozanların dışlanmasını, sosyal müeyyideler uygulanmasını önererek, ellerindeki silahlarla insanların üzerine baskı kuranları artık hazmedemeyeceklerini söyledi.

Eleştirilmekten rahatsız olmuyoruz

Özellikle gereksiz yere uzun namlulu silah sahibi olanların silahlarının toplanacağı işaretini veren Vali Erin, “Bu konuda eleştirilmekten rahatsız olmuyoruz” dedi.Silahsızlanma konusunda toplumun desteğini isteyen Vali Erin, Şanlı bir geçmişe, büyük mücadeleler ortaya koyan bir şehir, millet ve Urfa halkı olarak olumlu sayılacak çok sayıdaki artıların yanında buna hiç yakışmayan, bununla hiç bağdaşmayan kötü hasletlerin artık açık bir şekilde dile getirilmesi, zemmedilmesi gerektiğini ifade etti.

Silahlanmaya artık dur diyelim

Kötü hasletler içerisinde olanların toplumdan dışlanması gerektiğinin zamanının geldiğini dile getiren Vali Erin, şöyle konuştu: “Biz şanlı ataların torunlarıyız. Biz cesaretimizi, kahramanlığımızı, erkekliğimizi bu vatana, bu bayrağa, birliğimize, bütünlüğümüze göz dikenlere karşı gösteren ataların evlatlarıyız.Sahip olduğumuz gücü ve kudreti, zayıf olanların üstünde tatbik eden ataların torunları değiliz. Şanlıurfa her gün cinayetlerle, kan davalarıyla, arazi anlaşmazlıklarından dolayı nizalarla anılmayı hak etmeyen şanlı, kahraman bir şehir. Bu konuda tüm toplum önderlerine, bütün yöneticilerimize, sivil toplum kuruluşlarının bütün temsilcilerine, aşiretlerimize, dini önderlerimize bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum: Gereksiz, lüzumsuz bir yere dokunulmaz olan insan bütünlüğünü ve Cenab-ı Allah’tan başka yetkiye sahip olmayanın yetki kullanmak suretiyle başkasının hayatına kastedenleri artık toplumdan dışlamanın zamanı gelmiştir. Yanımızda tutmayalım. Sosyal müeyyideleri uygulayalım. Onları kabul etmeyelim. Onları baştacı etmeyelim.Birkaç gün önce altı vatandaşımızı kaybettik. Maalesef daha öncesinde yine kaybettiğimiz vatandaşlarımız var.Bu konuyla ilgili olarak, geldiğim günden beri Şanlıurfa’da kamu güvenliğinin tesis ve temininin garantisinin, kolluk kuvvetlerimiz ve silahlı kuvvetlerimizin kahraman evlatların olduğunu ifade ediyor, bu konuda 20 bin kilometrekarelik alanımızın tamamını emin ve huzurlu bir şekilde tutabileceğimizi ve tuttuğumuzu, bunu askerimiz ve polisimizin olağanüstü gayretiyle gerçekleştirdiğimizi ifade ediyor, silahlanmaya artık dur diye ifade ediyorum”.

Artık hazmedemez

Vali Erin, “Destek verin. Gereksiz ve lüzumsuz bir şekilde o silahı taşıma ehliyetine sahip olmayan, o duyarlılığı göstermeyen hiçbir özelliğe sahip olmayan insanların uzun namlulu silahlarla, tabancalarla dolaşmasına müsaade etmeyelim. Bu konuda eleştirilmekten rahatsız olmuyoruz. Ama verdiğimiz her bir silahın toplumda huzursuzluğa, o silahın kullanılması suretiyle insanlarımızın üzerinde baskı unsuru olarak tatbik edilmesini artık hazmedemez, kabul edemeyiz.Silah verilecek, şartları uygun olan kardeşlerimiz var. Bunlara hiçbir şey söylenmeden, teklif edilmeden bunun gereğini zaten yerine getiriyoruz. Kamu idaresi bu anlamda desteklerinizi, toplumda genel bir kampanya şeklinde silahların toplanmasını, özellikle uzun namlulu silahları taşıyan, farklı amaçlarla evinde ve işinde kullanan hemşehrilerimizden bu silahların toplanması gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Mehmet ASLAN/

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı