Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 15:27 Bu haber 1227 kez okundu
 
Sıcak havada kalp krizine dikkat
Yaz sıcaklarının bastırması ile birlikte Türkiye’nin en sıcak illeri arasında yer alan Şanlıurfa’da kalp krizinin en önemli nedenlerinden birinin bilinçsiz beslenme olduğu ifade edildi.
ÖZEL HABER Haberi
Sıcak havada kalp krizine dikkat

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hissedilir derecede artan hava sıcaklığı Şanlıurfa'da öğle saatlerinde 40 dereceyi bulurken, nemle etkisini artıran sıcaklar, günlük yaşamı da olumsuz etkiliyor.

    Sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı Şanlıurfa’da, özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların ciddi sağlık sorunları yaşadığını belirten uzmanlar ise, sıcaklığın etkisi ile vücudun ısı dengesini sağlamak için kalbin daha fazla çalıştığına dikkat çekerek, bu nedenle sıcaklardan yalnızca hipertansiyon ve kalp hastaları değil, sağlıklı kişilerin de olumsuz etkilendiğini söylüyor.

Doymuş yağlardan uzak durulmalıdır

Uzmanlar kalp krizinin en önemli nedenlerinden birinin bilinçsiz beslenme olduğunu ifade etti.özellikle ambalajı süslü ancak içeriği doğallıktan tamamen uzak doymuş yağ oranı yüksek birçok gıdanın aşırı sıcak günlerde kalp krizine nedenlerinin başında geldiğini belirten uzmanlar, “Yiyeceklerde dış güzelliğe aldanmayın. Organik ve doğalını tercih edin” uyarısında bulundu.

Kalp krizinin kalbe kan akışı aniden engellendiğinde oluşabilen ve hayati tehlike arz eden bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar,  özellikle sıcaklarda daha çok dikkatli olunmasını istedi. Kalp krizinden korunmanın en önemli yollarından birin de kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi olduğunu belirten uzmanlar, “Kalp krizlerine genellikle koroner kalp hastalığı neden olur. Koroner arterleri tıkayan madde, kolesterol birikintileridir. Kolesterol, normal bedensel işlev için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla olması da zararlıdır. Sağlıksız bir yemek, karaciğerde yapılan ve parçalanan yüksek kolesterole yol açabilir. Çok fazla doymuş yağ içeren yiyecekler, karaciğerin kolesterolü kullanma şeklini değiştirir. Kalp krizi riskini azaltmak için Beyaz çikolata, şekerleme, kek, puding ve bisküvi, hamur işleri, sosis, hamburger, pastırma ve kebap gibi yağlı etler başta olmak üzere özellikle doymuş yağlardan uzak durulmalıdır” dedi.

Ambalajın süsüne değil, yiyeceğin içeriğine dikkate alın

Günümüzde insanların pek çok hazır gıdanın dış ambalajındaki süsüne bakıp içeriğine bakmadan tükettiğini belirten uzmanlar,  “Hazır gıdaya karşı çok fazla zafiyetimiz var. İnsanlar genellikle gıdaların paketlerindeki süse ve güzelliğe bakıyor. İmkanlar ölçüsünde herkesin doğal ve taze gıdalarla beslenmesini tavsiye ediyoruz” diyerek hazır gıdalarda mutlaka gıdanın içeriği ve doymuş yağ oranının kontrol edilmesini önerdi.

Mehmet  ASLAN/

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı