Şehir Hastanesi projesinde gelişme var
Haber
07 Ekim 2019 - Pazartesi 09:34
 
Şehir Hastanesi projesinde gelişme var
Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Damga’nın manşetine taşıdığı Şanlıurfa Şehir Hastanesiyle ilgili flaş gelişme yaşandı. AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız,2 aya kadar projenin startının verileceğini söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
Şehir Hastanesi projesinde gelişme var

Sırrın Karşıyaka Mahallesi’ndeki Dağ Eteği mevkiinde yapılması planlanan şehir hastanesi yılan hikayesine dönüşmüştü. 2016 yılında temeli atılan 1700 yataklı devlet hastanesinde inşaat çalışması hala başlamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa’da düzenlediği her mitingde ‘2 yılda şehir hastanesi bitiyor’ dediği projeye bir türlü başlanılmaması kentte tepkilere neden oluyordu.

Seçim vaadi yerine getirilmeli

Duruma tepki gösteren vatandaşlar ise, “Her gün hastanelerde kuyruk bekliyoruz. Bu yoğunluğa bir çözüm bulunması gerekiyor. AK Parti’nin seçimlerde vaat ettiği şehir hastanesinin bir an evvel açılmasını istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Yıldız: 2023’den önce tamamlanacak

Geçtiğimiz günlerde gazetemiz Damga’nın manşetine taşıdığı Şanlıurfa Şehir Hastanesiyle ilgili flaş gelişme yaşandı. AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız,2 aya kadar projenin startının verileceğini söyledi.Yıldız, "AB Uyum Komisyonu Başkanımız Kasım Gülpınar ve TBMM İdari Amiri Halil Özcan ile birlikte Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’yı ziyaret ettik. Proje Sayın bakanımızın masasında. Hastaneyi yapan firma maddi sorunlar yaşamış. Öte yandan projenin revize edilmesinden de dolayı bir gecikme mevcut. Sayın Bakanımız, projenin 2 aylık süre zarfında hayata geçeceğini, 2 aya kadar ya firma tarafından ya da sağlık bakanlığı tarafından yapımına başlanacağı, 2023’den önce şehir hastanesinin tamamlanacağını bizlere söyledi” diye konuştu.

Yap-İşlet devret modeli uygulanacak

Şanlıurfa Şehir Hastanesi   proje alanı 436.172 m2 olup, 520 Yataklı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, 600 Yataklı Kadın Doğum Ve Çocuk, 200 yataklı kalp-damar, 200 yataklı onkoloji, 100 yataklı rehabilitasyon ve 80 yataklı psikiyatri hastanesi olmak üzere toplam 1.700 yataklı bir hastane olarak inşa edilecek.Şehir hastaneleri projesinde, büyük bir kampus içinde genel hastanelerin yanında, çeşitli alanlarda uzmanlaşmış hastaneler ile teşhis tedavide kullanılan diğer birimlerin (görüntüleme, laboratuvar vb.) bulunduğu büyük birimler olarak planlandı. Kamu-özel ortaklığı çerçevesinde yap-kirala olarak geliştirilen projeyle yükleniciler, belirlenen birimleri inşa etmek, 25 veya 30 yıl süreyle bu birimleri işler olarak tutmakla yükümlü olacak.


İBRAHİM HALİL ALTUNDAĞ

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı