Haber Detayı
26 Mart 2020 - Perşembe 08:40 Bu haber 130 kez okundu
 
Rızvaniye’yi gübre kokusu sardı
Rızvaniye cami bahçesine dökülen hayvan gübresinin kokusu çevreye yayıldı. Balıklı göl kent platosunu gübre kokusu sardı. Esnaf duruma tepki gösterdi.
ÖZEL HABER Haberi
Rızvaniye’yi gübre kokusu sardı

Balıklıgöl kent platosunda bulunan Rızvaniye cami bahçesinde bakım çalışmaları kapsamında bahçeye dökülen hayvan gübresi, çevrede kötü kokuların yayılmasına neden oldu. Balıklıgöl kent platosunda bulunan esnaflar ve vatandaşlar, Rızvaniye Camii bahçesinde yapılan gübreli bakım çalışmasına tepki gösterdiler.

Rızvaniye camisinin geçmişten bu güne çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten vatandaşlar, cami bahçesinde bulunan süs bitkileri için yapılan gübreleme çalışmasının yanlış bir çalışma olduğunu ve hayvan gübresinin bahçe için Greksiz bir gübre türü olduğunu ve yayılan kokuların tüm çevreyi rahatsız ederek hastalıklara davetiye çıkarttığını altını çizdiler.

Gübre kokusunun oldukça kötü bir şekilde yayıldığını belirten vatandaşlar, bu kokunun başta tifo olmak üzere hastalık taşıyan sineklere adeta davetiye çıkarttığını belirterek şöyle konuştular; “Dünya genelinde zaten korona virüs konusunda oldukça tehlikeli günler yaşamaktayız.

Korona virüs affetmiyor. Bulaşınca iyileşme ve hayatta kalma konusunda süre dahi vermiyor. Bununla birlikte birde Şanlıurfa’nın turizm konusunda geçmişten bu güne büyük önem hasıl eden Balıklıgöl gibi önemli bir merkezinde yapılan gübreleme çalışması ve bununla birlikte yayılan kötü kokular çok sayıda hastalığa davetiye çıkartıyor.

Başta tifo gibi hastalıklar olmak üzere difteri, dizanteri ve en önemlisi şark çıbanı gibi hastalık taşıyan sineklerin bölgeye akın etmesine neden oluyor. Oysaki bu bahçe zirai amaçla kullanılan bir bahçe değil. Bu alandaki gübreleme biyolojik gübreleme ile sağlanabilinir ve bu alanda bulunan süs bitkilerine yeterli gelirdi.

Fakat ne yazık ki bakım çalışmaları çerçevesinde kullanılan gübre ve bulunan çözüm yolu son derece yanlış. Hayvan gübresi genelde tarla ve zirai bahçelerde ürün verimliliğini arttırmak için kullanılır. Fakat bu alanda kullanılması Balıklıgöl gibi önemli bir dini merkezin bulunduğu alanda kullanılması sön derece yanlış bir olay.

Bu alanda bulunan esnaf arkadaşlarımızı güne gübre kokusuyla başladılar. Neden ve hangi amaçla bu gübrenin Rızvaniye Camisi bahçesinde kullanıldığına bir anlam veremedik. Bir taraftan Korona virüsüne karşı önlemlerimizi arttırırken diğer taraftan başka hastalıklara davetiye çıkartacak hareketlerde bulunmak çelişki oluşturuyor. Umarız gelecek yıllarda bu ve benzeri durumları bir daha yaşamayız” şeklinde konuştular.

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı