Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 08:49 Bu haber 275 kez okundu
 
Pasaj esnafını bu kez korona vurdu
Şanlıurfa kapaklı pasajı esnafları dertli, işlerini ithalat üzerine gerçekleştiren pasaj esnafını döviz kurlarının ardından bu kez korona virüsü krizi vurdu. Esnaf iş yapamıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Pasaj esnafını bu kez korona vurdu

Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde birçok esnafın kepenk kapattığı ve birçoğunun ise iflas ettiği ekonomik krizin etkileri devam ederken, buna ek olarak bu kez kapaklı pasajı ve çevresinde bulunan iş merkezlerinde faaliyet gösteren esnafları korona virüsü vurdu.

Özellikle Çin’den getirmiş oldukları ithal malların satışını gerçekleştirerek iş yaptıklarını fakat son yıllarda döviz kurlarındaki farklılıklar ve yükselmeler nedeniyle yaşanan ekonomik kriz nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini belirten Kapaklı pasajı esnafları, bu defa korona virüsü krizi ile karşı karşıya kalmanın üzüntüsünü yaşamaya başladılar.

Son aylarda yaşananların adeta bir film senaryosunu andırdığını belirten pasaj esnafları yaşananların film karesi olmadığını ve tamamen gerçeklerden oluştuğunu ve bu gerçeklerin dünya üzerindeki etkilerinin ülkemizde daha fazla görüldüğüne dikkat çektiler.

İş hacminin ileri derecede düştüğüne dikkat çeken esnaflar, özellikle ekonomik anlamda işlerinin neredeyse durma noktasına geldiğini belirterek şöyle konuştular; “Dün döviz kaynaklı ekonomik kiriz, bu gün korona virüs kaynaklı yeni bir kriz.

Bu krizlerin art arda gelmesi adeta belimizi büktü. Dünya genelinde büyük bir virüs krizi bulunmakta. Tüm ülkeler topyekun bir mücadele başlatmış ve ülke olarak bu işten ne kadar az zararlı çıkarız diye hesaplar yapmaya başladılar.

İki yıldan beri süregelen ekonomik kriz bizleri adeta can evimizden vurdu. Bizler özellikle Çin’den getirmiş olduğumuz ithal mallarımızın ekonomik kriz ortamında satışını yapamıyor ve yükselen döviz kurları nedeniyle çok zor günler geçiren bir esnaf gurubuyuz.

İki yıl içerisinde birçok arkadaşımız iflas etti. Birçoğu iş değişikliğine giderek kepenk kapattılar. Geriye kalan üç beş esnaf ise belki işler açılır ve bizlerde iş yaparız diye düşünmeye başlarken bu krize ek olarak bu defa korona virüs krizi baş gösterdi.

İthalatlarda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Birçok arkadaşımız sabahlara kadar kara kara düşünmeye başladı. Son durumumuz ne olacak bizlerin hiçbir fikri yok. Tamamen emanet yaşamaya ve iş yapmaya başladık.

Arkadaşlarımızın bir çoğu sektör değiştirerek cep telefonu bayiliğine işlerini yönlendirdi fakat bu da bir çözüm ve alternatif değil. Pasaj esnafları olarak kara kara düşünmeye başladık. Zaten son zamanlarda vatandaşlarda herhangi bir alışveriş yapmaya korkuyor ve bir çoğu dışarıya dahi çıkmıyor.

L,ilerleyen günlerde olası bir evden çıkmama yasağı baş gösterdiği takdirse bizler esnaflar olarak iflas bayrağını çekmeye başlarız.

Birçoğumuzun kredi ve çekleri ödenmemiş durumda. Birçok arkadaşımızın senetleri ve ödemeleri bekliyor ve bu ödemelerin yapılması için iş hacmimizin yüksek olması gerekiyor. Fakat ne yazık ki bizim şu anda böyle bir şansımız yok.

Toplumun tüm kemsini ilgilendiren bu krizlerde çıkmak için asıl bir çare düşünülüyor inanın bizlerde bilmiyoruz. Tabiri yerinde ise toplum olara adeta topun ağzındayız ve bu topun ateşlenmemesi için dua etmekten başka çaremiz yok.

Tek beklentimiz özellikle dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden bu korona virüs belasının ortadan kalkması ve tüm insanlığın rahat bir nefes alması. Umarız ölüm oranlarında ve hastalığın yayılma oranlarında düşüşler kısa sürede kaydedilir. Aksi halde yaşadığımız bu küçük kıyametin sonucu insanlık için çok ağır olacaktır” şeklinde konuştular

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı