Haber Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 11:35
 
‘Normalleşme yanlış anlaşıldı”
Son günlerde artan koranavirüs vakalarının ardından Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında video konferans yöntemiyle toplanan İl Pandemi Kurulu, güncel rakamları ve tedbir kararlarını istişare etti. Corona virüs nedeniyle can kayıplarının da yaşandığı Şanlıurfa’da, son 12 günde 137 adreste 14 günlük karantina tedbiri kararı alındığı açıklandı.
ÖZEL HABER Haberi
 ‘Normalleşme yanlış anlaşıldı”

Vatandaşların normalleşme sürecinde mesafe ve maske kurallarına uymamasının ardında kentte vaka ve ölüm oranlarının artmasının ardından Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin açıklama yaptı.

Normalleşme sürecinde vaka sayısının artığını ve riskin 10 gün öncesine göre daha yüksek olduğunu dile getiren Erin vatandaşları mesafe ve maske kurallına uymaları için uyardı.

Eyyubiye, Karaköprü ve Haliliye ilçelerinde filyasyon ekip sayıları yarı yarıya azaltılmasının kötü sonuçlara yol açacağını dile getiren vatandaşlar Şanlıurfa’daki hastanelerin tekrar tam kapasitede çalışmasının iyi olacağını söyledi.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma ile Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, 3 uzman hekim 1 pratisyen hekim ile verilen pandemi acil hizmeti, 1 uzman hekim 1 pratisyene düşürüldü.

Sağlık çalışanlarının vaka sayısındaki artışını nedeninin sağlıkta normalleşmeye gidilmesi, hastanelerde görevlendirilen doktor sayısının yarıya indirilmesi ve filyasyon ekiplerinin azaltılmasından kaynaklandığını iddia etti.

Normaleşme sürecinde vaka sayısı arttı

İl Pandemi kurulunun toplantıda, şehirlerarası seyahat kısıtlaması, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı döneminde ülke ortalamalarının altında seyreden corona virüs tablosunun, kontrollü sosyal hayat kurallarının başladığı tarihten itibaren şehirde hızla yükseldiği ve can kayıplarının yaşanmaya başladığına dikkat çekildi.

Salgına rağmen hayatın devam ettiğini, alınan tedbirlerin ekonomik, sosyal, siyasal birçok etkisinin bulunduğunu dile getiren Vali Erin, “Alınan sıkı tedbirlerin yavaş yavaş gevşetildiği ülkemizde yeni kararlar uygulanıyor. Ancak bu, daha önce alınan kararların tamamen ortadan kaldırıldığı anlamına gelmiyor” dedi.

“Açıklamak Durumundayız”

Mesafe ve maske kuralının ihmal edilmemesi ve kapalı alanlarda fazla zaman geçirilmemesi gerektiğini işaret eden Vali Erin, sözlerine şu şekilde devam etti.

*Mart ayında ülkemizde tespit edilen ilk vakanın ardından uygulanan izolasyon tedbirleri sayesinde, normalleşme sürecinin başladığı Haziran ayının başlarına kadar Şanlıurfa'da ciddi bir risk bulunmuyordu.

*Ancak Haziran ayının başlarından itibaren vaka sayımızın ve can kaybımızın artmaya başladığını üzülerek açıklamak durumundayız.

*Vatandaşlarımızdan, zorunlu olmadıkça evlerinden dışarıya çıkmamalarını, akraba ve komşu ziyaretlerini ertelemelerini istirham ediyor, Şanlıurfa için riskin 10 gün öncesinden daha yüksek olduğunu belirtmek istiyorum.

 

”’Normalleşme Yanlış Anlaşıldı”

 İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş, yaptığı açıklamada vatandaşların normalleşmeyi yanlış anladıklarını öne sürdü.

 

 

12 günde 137 adreste 14 günlük karantina

Corona virüsü salgınında ülke genelinde kontrollü sosyal hayata geçişin başladığı 1 Haziran'dan sonra Şanlıurfa'da, pozitif vaka sayısı hızla yükselmeye başladı. Corona virüs nedeniyle can kayıplarının da yaşandığı Şanlıurfa’da, son 12 günde 137 adreste 14 günlük karantina tedbiri kararı alındı.

 

Yaptığımız araştıma sonucu Sağlık çalışanlarının yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Personelin ve ekipmanların yarıya düşürüldüğünü iddia eden sağlık çalışanları şu şekilde açıklamalarda bulundu.

* Maalesef Şanlıurfa’da gidişat kötü. Tek sıkıntı vatandaşın rehaveti değil. Vaka sayılarının pik yaptığı dönemde İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekip sayısını hemen yarı yarıya indirdi. Haliliye’nin 30 olan filyasyon ekibi 15’e, Karaköprü 17’den 10’a,Eyyubiye 25’ten 16’ya düşürüldü.

* Filyasyon ekibini azaltmak vaka patlamalarına neden oldu. Ekiplerin azlığı, vakalara geç ulaşmak, hastaları geç tespit etmek, karantinaya geç almak demektir. Yaşananlar bunun sonucudur.

* Vakalarda patlama yaşandığının en yetkili makamlarca açıklandığı bir süreçte Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pandemi acil personeli azaltıldı.

* Bir hastanede 3 uzman,1 pratisyen hekim ile verilen pandemi acil hizmeti, 1 uzman hekim 1 pratisyene düşürüldü. Sağlık çalışanları büyük bir strese ve virüs riskine girdi. Acil önlem alınmalı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı