Muavinsiz dönem başladı
Haber
12 Mayıs 2020 - Salı 10:00
 
Muavinsiz dönem başladı
Korona virüs çerçevesinde alınan tedbir kararları doğrultusunda özel halk otobüslerinde yaşanan yeni döneme halk otobüsü sahipleri tepki gösterdiler.
ÖZEL HABER Haberi
Muavinsiz dönem başladı

Korna virüs kapsamında alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde şehir içi toplu taşımacılık hizmeti veren özel halk otobüslerinde yapılan yeni düzenleme çerçevesinde halk otobüslerinde bulunan muavinlerin sosyal mesafe kuralları çerçevesinde kaldırılarak yeni düzen getirilmesi halk otobüsü sahiplerinin tepkisine neden oldu.

Uygulamanın çok sayıda muavini mağdur edeceğini belirten özel halk otobüsü sahipleri araçlarına binen vatandaşları gerekli konularda uyardıklarını fakat birçok vatandaşın ücret ödemede sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekerek muavinlerin bu konuda büyük bir açığı kapattıklarını belirttiler.

Muavinlerin gerekli sağlık önlemlerini alarak çalıştıklarını belirten halk otobüsü sahipleri; “korona virüs elbette ki son iki buçuk ay içerisinde yaşantımızı adeta alt üst etti. Sadece toplu taşımacılık sektöründe değil tüm sektörlerde büyük krizlerin yaşanmasına neden oldu.

Fakat bizim sektör biraz daha farklı. Bizler belediyenin resmi araçlarından farklı olarak kartlı veya kartsız vatandaşlara ücret karşılığı hizmet vermekteyiz. Bu doğrultuda otobüslerimizde bulunan muavinlerin kaldırılması konusu ise hizmet konusunda bizleri adeta zor durumda bıraktı.

Vatandaşların birçoğu otobüslere bindiği zaman kart basıyor ya da ücretini ödüyor. Fakat birçok vatandaş seyir halinde iken paralarını uzatınca bizlerde karışıklıkların yaşanmasına neden oluyor. Muavinler bu doğrultuda oluşan açığı kapatmakla birlikte otobüsler içerisindeki oturma düzenlerini ayarlıyorlardı.

Fakat ne yazık ki muavinlerin kaldırılmasıyla birlikte bu defa ulaşımda sıkıntı dolu anlar yaşamaya başladık. Vatandaşlar oturma düzenine uymuyor. Maske takma konusunda sıkıntılı hareketler sergileyerek bizleri de zor durumda bırakıyorlar.

Oysaki muavinler bu durumu düzelten kişilerdi. Otobüslerimizdeki düzeni onlar sağlıyorlar. Şimdi ise işsizlik ordusuna katılan yeni fertler olarak iş arıyorlar. Bu uygulama bir an önce son bulmalı ve özel halk otobüslerinde muavin uygulaması devam etmeli” şeklinde konuştular.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı