Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:37 Bu haber 1807 kez okundu
 
Külünçeler Bayrama hazırlanıyor
Şanlıurfa’da Ramazan Bayramında misafirlere ikram edilen külünçe’nin yapımı başladı.
ÖZEL HABER Haberi
Külünçeler Bayrama hazırlanıyor

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. İslam alemi, yardım bağış, rahmet ve ihsan ayı olan Ramazan ayına veda edecek olmanın üzüntüsünü yaşarken bir yandan da Ramazan Bayramı'na ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Vatandaşlar bir yandan alışverişlerini yaparken, diğer yandan bayramlarda ikram geleneği haline gelen "Külünçe" yapımına  başladı. Urfa’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan külünçe Süt, toz şeker, zeytinyağı, yaş maya, salep, tarçın, rezene kökünden yapılmış baharat, çörek otu, Hindistan cevizi ve un karışımından oluşuyor.

Aylarca bozulmuyor

Yapımı oldukça zahmetli olan külünçe, ekmek fırınlarında ücret karşılığında pişiriliyor.  Teravih çıkışı eve getirilen külünceler, Ramazan'ın son günlerinde sahurda, Ramazan Bayramı'nda ise sabah kahvaltısında yeniliyor. Aylarca bozulmadan kalabilen külünceler çay ve peynirle tüketiliyor.

Pastaneler bile yapımına başladı

Ramazan Bayramı öncesi Şanlıurfa'da yapılan ve bayramda misafirlere ikram edilen külünçenin yapımı ve fiyatı ise değişkenlik gösteriyor. Değişik adlarla piyasa sürülen külünçelerde en çok bilinen ve en çok tercih edilen Suruç'ta yapılan Aligör külünçesi oluyor.Şehrin en eski yiyeceği olarak bilinen külünçe şimdilerde pastanelerde de yapılıp, satışa sunuluyor. Fırında ve pastanelerde satılan külünçelerin tercih edilmesinin sebebi ise zahmetsiz olması.

Pastaneci Ali Karagöz,"Külünçe Şanlıurfa'ya özel bir tattır. Bizde bayramın yaklaşmasıyla külünçe yapımına başladık.Bayram yaklaştıkça işlerimiz yoğunlaşıyor.Külünçeler  Pastaya göre daha ekonomik olduğu için de tercih ediliyor. Marifetli eller tarafından hazırlanan ve 170 derece sıcaklıkta, 35 dakika bekletilen külünçe sonra tüketilmeye başlanıyor.Şu anda kilosunu 5-6 liradan satıyoruz” dedi.

İşte malzemeleri

Şanlıurfa külünçesi şekerli ve tuzlu olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Şekerli ve tuzlu külünçenin yapılışı aşağıda belirtildiği gibidir.

Şekerli külünçe için;

7 bardak un

2, 5 bardak sıvı yağ/zeytinyağ

2 yemek kaşığı külünçe baharatı (Tarçın, mahlep, çemen)

1 fiske tuz

Susam

3 bardak şeker

1, 5 bardak su

2 kabartma tozu

Yumurta sarısı üzeri için

 

Tuzlu külünçe için;

7 bardak un

2, 5 bardak sıvı yağ/zeytinyağ

2 yemek kaşığı külünçe baharatı

1, 5 yemek kaşığı tuz

Çörek otu

2 kabartma tozu

Su

Yumurta sarısı üzeri için

MEHMET ASLAN>><

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı