Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 10:49
 
Karakoyun deresinde yosunlaşma tehlikesi
Şanlıurfa şehir merkezinin atık suların büyük ölçüde toplandığı Karakoyun deresinde yosunlaşma tehlikesi baş gösterdi.
ÖZEL HABER Haberi
Karakoyun deresinde yosunlaşma tehlikesi

Karakoyun deresi temizlik konusunda adeta sinyal veriyor. Derenin başlangıç noktası olarak bilinen direkli mevkiinde dere yatağı içerisinde oluşan yosunlaşma, temizlik konusunda adeta sinyal vermeye başladı.

Bölgede bulunan birçok hane sakini yosunlaşmayla birlikte karasinekler başta olmak üzere çok sayıda haşerenin bölgeye yayılmasının mümkün olduğunu kaydederek, yosunlaşmanın yayılmasıyla birlikte bu haşerelerin şehir merkezinde çoğalmasından endişe duyduklarını dile getirdiler.

İki yıl içerisinde karakoyun deresinin şiddetli sel suları nedeniyle taştığını dile getiren vatandaşlar, derenin taşmasıyla birlikte çok sayıda kirli suyun bölgede etkili ve yosunlaşmaya neden olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, bölgede gerekli temizlik çalışmalarının bir an önce başlatılması gerektiğini ifade ettiler.

Vatandaşlar, haşere ile etkin mücadelede üreme alanlarının bir an önce kurutulması gerektiğine dikkat çekerek; “Uzun yıllardan beri karakoyun deresinde herhangi bir taşma ve sel olayına rastlamamıştık. Fakat son iki yıl içerisinde karakoyun deresinin şiddetli yağışlar nedeniyle taştığına şahit olduk.

Bu taşmalar beraberinde birde yosunlaşmaya neden olan kirli sularında getirdi. Bu defa özellikle yosunlaşmanın olduğu alanlarda sinekler ve haşereler larvalarını bırakmaya başladı. Yaz güneşinde bu larvalardan çıkacak olan haşereler il genelinde hayatımızı olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

Zaten korona belası gittikçe yayılarak insan yaşamını tehdit ediyor. Buna ek olarak savunma sistemimizi zayıflata bilecek bazı unsurlarında ortadan kalkması gerekiyor. Buna örnek verecek olursak şayet bir sıtma sivrisineği bile sağlığımızı ve vücudumuzun savunma sistemini bir defadan çökerte bilme imkanına sahip.

Özellikle Derenin başlangıç noktası olarak bilinen direkli mevkiinde dere yatağı içerisinde oluşan yosunlaşmanın önüne bir an önce geçilmesi gerekli. Aksi halde haşerelerle mücadelede çok geç kalınmış olunur.

Bizler yetkili tüm kurumları bu alanda temizlik çalışmaları yapmaları için göreve davet ediyoruz. Bir an önce karakoyun deresinde oluşan yosunlaşmayı temizleyerek haşerelerin üremesine izin verilmemeli. Aksi halde bu yıl Şanlıurfa’yı sıkıntılı bir yaz mevsimi bekliyor olacak” şeklinde konuştular.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı