İzinler bu hafta başlayacak
Haber
10 Aralık 2019 - Salı 11:45
 
İzinler bu hafta başlayacak
Barış Pınarı Harekâtı bölgesindeki tüm sağlık çalışanlarının izinleri 3 ay önce süreyle kaldırılmıştı, bu uygulamaya son verilmesini isteyen, Şanlıurfa Tabip Odası ve Sendikalarının çeşitli uğraşları neticesinde izin yasağının bu hafta içi kaldırılacağını duyuruldu.
ÖZEL HABER Haberi
İzinler bu hafta başlayacak

Sağlık Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Abdulkadir Yabir, sağlık çalışanlarının izinleri konusunda''Barış Pınarı Harekâtı kapsamında izinler konusunda mağduriyetlerin yaşanmaması için hem de sağlık çalışanlarının döner sermaye kayıplarının telafisi için girişimlerimiz devam etmektedir.

İzin yasağının bu hafta içinde kaldırılacağı konusunda bilgi alınmıştır. Bu bağlamda tüm sağlık çalışanları adına Vekilimiz Gülender Açanal hanımefendiye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik Pazar günü yaptığı açıklamada, bu uygulamaya son verilmesini istedi ve Sağlık Bakanlığının bu yaklaşımın kolaycı olduğunu vurgulayarak bu yaklaşımın ciddi mağduriyetlere yol açtığını ifade etti.

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik’in yaptığı açıklama şu şekilde;

''Sürecin üzerinden 3 aya aşkın süre geçmesine rağmen izinler açılmamıştır. Hiçbir ilde böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmazken Sağlık Bakanlığının bu kolaycı yaklaşımı ciddi mağduriyetlere yol açmakta ve bu konuda kurumumuza birçok başvuru olmaktadır. Güvenlik güçleri dâhil hiçbir kurumda izin kısıtlaması olmazken sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi ayrıca düşündürücüdür. Sınır ötesi operasyon için ilimize farklı dallardan birçok hekim görevlendirilmiş olması personel ihtiyacını fazlasıyla gidermektedir.” Dedi.

 

“Sağlık çalışanlarının izinlerinin bir sonraki döneme aktarısın”

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik İhtiyaç olmamasına rağmen izinlerin kısıtlamanın maksadı aşan bir uygulama olduğunu en, kısa süre bu uygulamanın kaldırılmasını ve izinlerini kullanamayan sağlık çalışanlarının izinlerinin bir sonraki döneme aktarılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

“Şanlıurfa Tabip Odası olarak İl Sağlık Müdürlüğü ile defalarca yapılan görüşmelerde ve Türk Tabip Başkalığı (TTB) Merkez Konseyinin konu ile ilgili yaptığı girişimlere rağmen duyarsız kalınmıştır. İhtiyaç varsa izinlerin kısıtlanması yerine farklı zamanlarda izin kullandırılması ve icap nöbetleri ile çözüm bulunabileceği Valilik düzeyinde yapılan görüşmelerde bu bilgilendirme yapılmış olup sağlık emekçilerinin mağduriyetleri anlatılmıştır. Birçok sağlık çalışanın valilik nezdinde başvurularının olduğu tarafımıza iletilmesine rağmen sorun halen çözüme kavuşmamıştır.

Sağlık emekçileri olarak bizler bundan önceki dönemlerde olduğu gibi olağanüstü hallerde görevlendirmeye ihtiyaç duymadan gönüllü olarak görev aldık almaya da devam edeceğiz. Fakat ihtiyaç olmamasına rağmen maksadı aşan bu izin kısıtlamasının en kısa sürede kaldırılmasını ve bu zamana kadar izinlerini kullanamayan sağlık çalışanlarının izinlerinin bir sonraki döneme aktarılmasını talep ediyoruz.

 

Mardin’de izinler kullanılmaya başlandı

Operasyonun başladığı günden bu güne Mardin ve Şanlıurfa’da izinlerinin süresiz olarak ertelendiğini ve Mardin’deki sağlık çalışanları izinlerini kullanmaya başladığını ama halen Şanlıurfa’da izinlerin  kullanılmadığını ifade eden Melik “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye sınırında başlattığı operasyonun ardından Mardin ve Şanlıurfa illerinde sağlık çalışanlarının izinleri süresiz olarak ertelenmiştir. Mardin ilinde sağlık çalışanları izinlerini kullanmaya başladı fakat Şanlıurfa’da hala izinler kullandırılmıyor. Şanlıurfa gibi bir ilde hekimlik yapmak zor bir iştir. Biz Tabip odası olarak hekimlerin haklarının verilmesini talep ediyoruz. 3 aydır devam eden süreçte gerçekçi olmayan sebeplerle sağlık çalışanlarının haklarını kısıtlayamazsınız.  Biz Sağlık Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliğinden izin haklarının sağlanması ve başvurularımızın göz ardı edilmemesini talep ediyoruz.'' şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı