İkinci el ev eşyalarına yoğun ilgi
Haber
17 Ocak 2020 - Cuma 09:57
 
İkinci el ev eşyalarına yoğun ilgi
Beyaz eşya ve mobilyada artan fiyatlar, vatandaşları ikinci el satış yapan spot pazarlarına yönlendiriyor. Temiz ve az kullanılmış 5 bin TL’lik mobilyalar bu pazarlarda 500 ila bin 500 TL arasında alıcı buluyor.
ÖZEL HABER Haberi
İkinci el ev eşyalarına yoğun ilgi

Ekonomik krizin etkilerinin sürdüğü son zamanlarda vatandaşların alışveriş için uğrak yerleri ikinci el spot satışlarının yapıldığı pazarlar oldu. Beyaz eşya ve mobilyada yükselen fiyatlar, az kullanılmış ikinci el ürünlerin rağbet görmelerine neden oluyor.

Spot pazarlarında mobilyadan beyaz eşyaya televizyondan elektronik eşyalara kadar birçok ürünün bulunduğunu belirten vatandaşlar, almış oldukları ürünlerin birçoğunu sorunsuz bir şekilde kullandıklarını söylediler.

En çok Evlenecek çiftler ilgi gösteriyor

Maddi durumu elverişli olmayan evlenecek çiftlerin ikinci el beyaz eşya ve mobilya ihtiyaçlarını spot pazarından seçtiklerini belirten spotçular; “Son zamanlarda dövize endeksli beyaz eşya ve mobilya sektöründe artan fiyatlar nedeniyle vatandaşlar daha az kullanılmış ve yıpranmamış ikinci el ürünleri tercih ediyor.

Özellikle maddi durumu elverişli olmayan evlenecek olan çiftler spot pazarlarında gözlerini açarak ihtiyaçları olan ev eşyalarını daha uygun alıyorlar. Mobilya ve beyaz eşya mağazalarında alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar bu ürünlerin hepsine toplamda 20 bin ila 40 bin TL arasında paralar vermeleri gerekiyor.

Fakat spot pazarlarında bu ürünlere daha uygun fiyatlarla sahip olabilme olanağına sahip oluyorlar. Bizler almış olduğumuz ikinci el ürünleri büyük bir titizlikle alanında uzman ustalarımızın da incelemesinin ardından alıp bu şekilde satışını yapıyoruz.”

Suriyeli mülteciler ilk sırada

Suriyeli mültecilerin özellikle ikinci el eşyalar aldıklarını ve bu ürünleri bir süre kullandıktan sonra tekrar sattıklarını belirten Spotçular; “Suriyeli mülteciler ikinci el beyaz eşya ve mobilya konusunda daha çok meraklı. Hatta müşteri potansiyelimizin büyük bir bölümünü onlar oluşturmakta.

Kiraladıkları evlerinde sıfır ürün kullanmak yerine 2. El ürünleri tercih eden Suriyeli mülteciler, almış oldukları ürünleri bir süre kullandıktan sonra yeniden pazara getirerek satışa sunuyorlar. Bizlerde bu ürünler içerisinde temiz kullanılmış olanları alarak yeniden vatandaşların hizmetine sunuyoruz.”

Sıfır ürünlerde indirim beklenmiyor

Spot pazarı esnafları, ikinci el ürünlerin daha çok rağbet görerek devam ettiğini ve sıfır ürünlerde indirim beklemediklerinin altını çizerek; “Özellikle mobilya ve beyaz eşya sektöründe indirim beklemiyoruz.

Döviz fiyatları gerilese bile ne yazık ki, sıfır ürün fiyatları gerilemiyor. Birçok ürün şu anda biçilen değerlerde ve hatta daha yüksek değerlerde satışa sunuluyor. Bu durumda bizlerin işine yarıyor. İkinci el eşya satışlarımızın uzun süre devam edeceği kanısını taşıyoruz” şeklinde konuştular.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı