Hava kirliği kış aylarında arttı
Haber
13 Aralık 2019 - Cuma 09:03
 
Hava kirliği kış aylarında arttı
Şanlıurfa’da havaların soğumasıyla birlikte bazı mahallerde sınmak için odun ve kömür sobaları devreye girdi. Sobalardan dolayı hava kirliliği artış göstermeye başladı. Kalitesiz kömür kullanımı nedeniyle vatandaşlar nefes almakta güçlü çektiklerini dile getirdiler.
ÖZEL HABER Haberi
Hava kirliği kış aylarında arttı

Şanlıurfa’da bulunu Ahmet Yesevi, Devteşti, Bağlarbaşı gibi birçok soba yakılan mahallede oluşan hava kirliliğinden dolayı vatandaşlar şikâyetçi “pis koku ve zehirli gazlardan dolayı çocuklarımızı bakkal bile göndermeye çekiniyoruz” şeklinde konuşan vatandaşlar kalitesiz kömür kullanımına bir çare bulunmasını istedi.

 

Kömür fiyatlarına düzenleme gelmesi şart

Şanlıurfa’da büyük oranda tercih edilen kalitesiz kömürlerin olduğunu ve kömür fiyatlarında bir düzenleme yapılmasını dile getiren vatandaşlar “Bizde kalite kömür kullanmak istiyoruz ama kömürün çuvalı gitmiş nereyi bulmuş elimizdekiyle bu kadar” şeklinde konuştular.

 

Önlemek için neler yapılmalı

Kömür fiyatlarının vatandaşın alım gücüne göre olmasını ve kalitesiz kömür satışını yasaklanmasını öneren vatandaşlar “Evlerimizde elektrikli ısıtıcı kullanmak istesek hem elektrik fiyatları pahalı, hem de elektrik kesintileri çok, bu yüzden biraz indirime gidilmeli, doğalgaz kullanımı Şanlıurfa’nın birçok yerine ulaştırılmalı, ulaştırılsa bile kullana bileceğimizi sanmıyorum, kalitesiz kömür kullanımını yasaklamalı ve kömür fiyatlarını vatandaşın alım gücüne göre indirim yapılmalıdır.” şeklinde öneriler sundu.

 

Uzamanlar ne diyor

Yaptığımız araştırma sonucunda özellikle astım hastalarının hava kirliliğinin arttığı sabah ve akşam saatlerinde olabildiğince az dışarıda bulunmalarını ve o saatlerde  evlerinin kapı ve pencerelerini sürekli kapalı kalması gerektiğini dile getirdiler.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı