Haber Detayı
11 Ekim 2019 - Cuma 09:27
 
Faiz indirimi sonrası Urfa’da konut satışları hareketlendi
Kredi faizlerinde yaşanan indirimlerin ardından Urfa’da konut satışları hareketlendi. Bankalarda Konut kredilerinde artış yaşanırken, emlakçılar piyasanın tekrar canlandığını söyledi. Gazetemize konuşan emlakçı Halil Dönmez, Faiz indirimlerinin ardından vatandaşların ve yatırıcıların tekrar konuta yöneldiğini belirtti.
ÖZEL HABER Haberi
Faiz indirimi sonrası Urfa’da konut satışları hareketlendi

Şanlıurfa'da emlak sektörü, son zamanların en kötü günlerini yaşıyordu. Parayla satışların yerini takas usulü satışların aldığı emlak piyasasında, satılık, kiralık evler ve arsalara olan talep iyice düşmüştü.

  Yaşanan durgunluğu gören bankalar ise, kredi faizlerinde indirim kararı aldı. Vakıfbank, Halkbank, Akbank, TEB ve Ziraat Bankası'nda faiz oranlarını yüzde 0,99’a çekti.Kararın ardından Konut sahibi olmak isteyenler bankalara adeta akın etti.

En uygunu devlet bankalarında

Bankaların tabela konut kredisi faiz oranları ortalaması sene başından bu yana yüzde 2.32’den yüzde 1.49’ a geriledi.Güncel olarak en uygun konut kredisi faiz oranı kamu bankalarının kampanyası kapsamında uygulanan yüzde 0.99 seviyesinde. Özel bankalarda ise söz konusu seviye yüzde 1.11 düzeyinde. Bankalardan 100.000 TL tutarda kredi için 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin masraflar hariç toplam geri ödemesi 133.000 TL oluyor. Kredinin aylık taksitleri ise yaklaşık 2.200 TL’ ye denk geliyor.

Konut kredisi başvurusu yapanların yüzde 71’i evli

Hesapkurdu.com konut kredisi verilerine göre, faiz indirimlerinin açıklanmasıyla birlikte online kredi başvuruları yüzde 300 artarken, her gün 200 bin kişi bankaların kredi faiz oranlarını internet üzerinden karşılaştırıyor. Kullanıcıların konut kredisinde en çok talep ettiği tutar 125 bin TL, ortalama vade süresiyse 8,5 yıl. Konut kredisi başvurusu yapanların yüzde 71’i evliyken, başvuruların yüzde 80’i erkekler tarafından yapılıyor. En çok konut kredisi başvurusu toplam başvuruların yüzde 22’sinin yapıldığı İstanbul’dan geliyor. Geçtiğimiz yıl kredi faizlerindeki artış, kredili konut satışının aylık 35 binden 10 bin adet seviyelerine gerilemesine neden olmuştu. 2019 yılının başında ise kredili konut satışları aylık 7 bin adetin altına kadar geriledi. Mart ve Nisan aylarında yapılan konut kampanyalarına ek olarak Temmuz ve Eylül ayında uygulanan faiz indirimleriyle kredili konut satış rakamları tekrar aylık 35 bine yükseldi.

Düşüşü telafi edeceğiz

Kredi faizlerinde yaşanan indirimlerin ardından Urfa’da konut satışları hareketlendi. Bankalarda Konut kredilerinde artış yaşanırken, emlakçılar piyasanın tekrar canlandığını söyledi.Gazetemize konuşan emlakçı Halil Dönmez, uzun süredir durgun olan emlak sektörünün yavaş yavaş hızlandığını söyledi.

Faiz indirimlerinin ardından vatandaşların ve yatırıcıların tekrar konuta yöneldiğini belirten Dönmez,bu gelişmenin hem ülke ekonomisi hem de gayrimenkul sektörü için umut verici olduğunu dile getirdi. Dönmez, uzun süredir yaşanan düşüşü telafi edeceğini aktardı.Dönmez, her meslekte olduğu gibi kendi mesleklerinde de sıkıntılarının olduğunu kaydetti.

Daire fiyatları yukarıya çekilmemeli

Beklentilerinin özel bankaların da faiz oranlarının 0.99 olması yönünde olduğunu kaydeden emlakçı Halil Dönmez, "Özel bankaların Konut kredi faiz oranlarının 0.99 düşmesi ile beklentilerimiz var. Belki 0.99 altına düşecek olması farklı bir durumu ortaya getirmemesini arzu ediyoruz. Farklı bir durum da faiz oranları düşer diye firmalar ve bireysel olarak konut satıcılarının fiyatı yukarı çıkarmaması. Zaten kitlenmiş olan piyasanın açılması için vatandaşların konut edinim haklarına sahip olabilmesi için uygulama yapıldı. Faiz oranları kademe kademe aşağı geldi ama bazen görüyoruz bazen şahit oluyoruz yaptığımız araştırmalarda faiz oranları ne kadar aşağı düşerse konut fiyatlarını o kadar yukarı çıkarmak isteyenler var. Bu izlenmiş olan iyi bir yolu, kötü bir yola çevirmememiz lazım. Kesinlikle faiz oranları düştü diye fiyatları yukarı çıkarmasınlar. Çünkü neticede kredi ile alınmış olan meblağ, geri ödemesi bankaya farklı bir şekilde ödeniyor" diye konuştu.

Fethi YAVUZTÜRK/DAMGA

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı