Esnaf doların düşmesini bekliyor
Haber
07 Ekim 2019 - Pazartesi 09:47
 
Esnaf doların düşmesini bekliyor
Şanlıurfa’nın en ünlü ve işlek çarşısı olarak bilinen Kapaklı Pasajı ve Japon Pasajı esnafı, dolardaki kur artışı nedeniyle sattıkları ürünler yerlerine yenisini koyamadıklarını dile getirdi.
ÖZEL HABER Haberi
Esnaf doların düşmesini bekliyor

Amerikan Doları’nın yükselişi, altın fiyatlarının sürekli artması, Kapaklı Pasajı ve Japon Pasajında esnafı kepenk kapatacak noktaya getirdi. Yakın zamana kadar iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık olan Pasajda esnaf neredeyse siftah yapmadan eve dönüyor.   Kimi esnaf çok zorlansa da bu krizi atlatabilmek için sabırla işlerin açılmasını bekliyor kimi ise daha fazla direnemeyip dükkanına kilit vuruyor.

İşlerin açılmasını bekliyor

Önceleri bir çay molası vermeye bile vakit bulamayan esnaf, şimdi dükkanının önüne tabure atmış saatlerce müşteri gelmesini bekliyor. Müşteri gelmediğinden, gelen müşterilerin de sadece dükkanlara bakınmakla yetindiğinden şikayet eden Japon Pasajı esnafı, bugünlerde ya tavla oynayarak ya da sohbet ederek günlerini geçiriyor. Ellerinde cep telefonlarıyla vakit geçirmeye çalışan esnaf bugünlerin geçmesini, işlerin açılmasını bekliyor.

Mal alamıyoruz

Dolar artışından sonra ekonomik olarak çok etkilendiklerini dile getiren esnaf, bu yükselişten dolayı dolar bazında satılan eşyalarda yükselme olduğunu bundan dolayı da mal alamadıklarını belirtiyor.Esnaf Ali Şeker yaptığı açıklamada, “Biz dolarla alışveriş yapıyoruz. Dışarıdan ithal ürün alıyoruz. Biz aldığımız ürünleri dolarla alıyoruz. İthal ettiğimiz ürünü satarken de TL ile satıyoruz. Doların yükselmesi bizi mağdur etti” ifadelerini kullandı.

Yüzlerce esnaf dükkanlarını kapattı

Elektronik malzeme satan Japon Pasajı Esnafları Dernek Başkanı Mehmet Toprak ise,  22 yıllık esnaf olduğunu söyledi. Japon pasajı esnafı olarak zor günler geçirdiklerini aktaran Toprak, “Urfa pasajları yurt dışından dolarla alış-veriş yaptıkları için doların dengesiz bir şekilde oynaması bizi baya etkiledi.Pasaj esnafı olarak Çin’den dolar üzerinden ürün aldığımız için sattığımız ürünleri yerine koyamıyoruz. Sabah 7’den akşam 7’ye buradayız ama tek bir parça sattığımız yok. Yüzlerce esnaf dükkanlarını kapattı,bir çoğu tefeciye borçlandı. Kiminin arabası kiminin evi icralık oldu. Esnaf olarak tek temennimiz ülkeye istikrarın gelmesi,doların düşmesi ve ekonominin canlanmasıdır” dedi.

 

İbrahim Halil Altundağ/Damga

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı