Haber Detayı
23 Haziran 2020 - Salı 18:48
 
DEVA Partsi il başkanı açıklandı
Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (Deva Partisi) Şanlıurfa İl Başkanlığına atanan isim netleşti. Uzun süredir adı geçen Şanlıurfa eski Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz, Deva Partisi’nin Şanlıurfa il başkanı oldu.
SİYASET Haberi
DEVA Partsi il başkanı açıklandı

AK Par’den isfa ederek Deva Parsi’ni kuran Ali Babacan, parti yönemini belirledikten sonra partinin il başkanlarını da belirlemeye başladı. Komisyonlar taranfından illerde yapılan çalışmalar necesinde partinin il başkanları belirlenmeye başlandı. Bu kapsamda; Şanlıurfa’ya da gelen komisyon, yaptığı çalışmalar sonucunda Şanlıurfa il başkanlığı için 10 isim belirledi.
Üst komisyona iletilen bu 10 isim üzerinde eleme yapılarak, bu sayı 5’e indirildi. Şanlıurfa il başkanlığı için ismi geçenler için bugün parti genel merkezinde Ali Babacan başkanlığında toplantı yapıldı. Bu toplantıda Deva Parsi’nin Şanlıurfa İl Başkanlığına Urfa eski Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz uygun görüldü.

 

Ahmet Tüysüz Kimdir

2000 Yılında başladığı mesleki hayatı boyunca görev aldığı Baro’nun değişik komisyonlarında gerek mesleki gerekse İnsan Haklarının korunması için yapılan çalışmalarda aktif rol aldı. Avukatların maruz kaldıkları hak ihlallerinde mesleki dayanışma sergiledi. Bu kapsamda bugüne kadar mesleki faaliyetlerinden dolayı yargılanan avukatlar hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde açılan 52’si baro başkanlığından önce, 102’si 2 yıllık baro başkanlığı döneminde olmak üzere toplam dava ile pek çok soruşturma ve kovuşturmada gönüllü olarak savunmalarını üstlendi. Ayrıca Baro Başkanlığı döneminde Aladağ’da çıkan yurt yangınında yaşamlarını yitiren çocukların ailelerinin davalarını gönüllü olarak takip ederek mağdur aileleri yalnız bırakmadı.

 

Kesintisiz devam eden 8 yıllık Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2 dönem üstlendiği Baro Genel Sekreterliği görevi sırasında Baronun Kurumsallaşması için çaba sarfederek aynı zamanda çalıştığı değerli baro başkan ve yönetimlerinden, yönetişim alanında önemli birikim ve tecrübe edindi. Daha iyi savunu çalışmaları için mesleki ve kişisel gelişim proje ve eğitimlerine katılarak Avukatlık Hukuku, Ceza/Özel Hukuk, Çocukların Şiddet ve Cinsel İstismarının Önlenmesi ve Adli Tıp alanında sertifikalar aldı.

 

2003 yılında MEB-UNİCEF işbirliği ile yürütülmekte olan “Kız Çocuklarının Okullaşmasına Destek Projesi” Şanlıurfa ve Şırnak İli Proje il Danışmanlığı görevini üstlendi. Baro Çocuk Hakları Komisyonu-Cezaevi İdaresi işbirliğiyle değişik tarihlerde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevindeki tutuklu çocuklara bulundukları ortamda hukuki yardım ve Çocuk Hakları Eğitimi verdi. Çocuk Adalet Sisteminin iyileştirilmesi amacıyla TBB ve UNİCEF tarafından yürütülen ve AB tarafından finanse edilen “ÖNCE ÇOCUKLAR-Bir Adım Daha” projesiyle Ceza avukatları için hazırlanan ve 2010 yılında yayımlanan “Suça Sürüklenen Çocuklara Hukuki Yardım Eğitimci El Kitabı” yazarları arasında yer aldı. Merkezi İstanbul’da bulunan ( http://www.humanistgrup.org/tr/) ve alanında uzman avukat, akademisyen ve sosyal bilimcilerin de yer aldığı «Özgür, adil ve barışçıl bir dünya oluşturmaya katkıda bulunmak üzere, bireylerin hak arama kapasiteleri ile hakların güvencesi olacak politikaları ve uygulamaları güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütmek amacı ile kurulan “HAKTEMELLİ POLİTİKALAR İÇİN HÜMANİST GRUP DERNEĞİ” kurucu üyesidir.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı