Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 09:37
 
Çiftçi, “Bendendir yâda değildir ayırımı doğru değildir”
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ardından sessizliğini koruyan Ak Parti’nin kurucu üyelerinden Avukat Nihat Çiftçi, Şanlıurfa ve merak edilen birçok konu hakkında fikirlerini ifade etti.
SİYASET Haberi
Çiftçi, “Bendendir yâda değildir ayırımı doğru değildir”

Uzun süren Belediye Başkanlığının ardından 31 Mart yerel seçimleri öncesi partisinden sağlık sorunları nedeniyle affını isteyen eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, merak edilen bütün sorulara cevap verdi. Tambüs’ten, projelere, algı operasyonlarına, belediyelerin 6 aylık çalışmalarına, Kent Konseyi’ne ve Şanlıurfaspor’a dair birçok konuda fikirlerini ifade etti. İşte Nihat Çiftçi ile gerçekleştirilen o röportaj…

Sayın Çiftçi, uzun süre memlekete hizmet ettikten sonra yedi aydır sade vatandaş olarak yaşamak nasıl bir duygudur?

Sade vatandaş olarak halkın arasında olmak çok güzel, Kendime ve aileme ayırdığım çok vaktim oluyor. En önemlisi, Şanlıurfalı hemşehrilerimin belediye başkanlık görevini ifa ederkenki dönemden daha fazla ilgilenmeleri ve bana pozitif duygular beslemeleridir.

Görevden sonra Şanlıurfa’da kalmak, burada yaşamak zor değil mi?

Şanlıurfa benim sevdam, gençlik yıllarımda şehrime çok iyi hizmet ettiğimi düşünüyorum. Şanlıurfa’da yaşamaktan çok mutluyum. Hizmetine sebep olduğun şehirde yaşamak ayrı bir keyiftir. Halkımızın sevgisini görüyorum. Zaten başka bir şehirde yaşayamazdım, hiç aklımda başka bir şehirde yaşamakta geçmedi. Şanlıurfa’da mutluyum.

Günleriniz nasıl geçiyor?

Bol bol kitap okuyorum, Gerek Dünya ve Türkiye gündemini gerekse de Şehrin gündemini takip ediyorum. Çocuklarıma zaman ayırıyorum. Ayın bir haftasını; gerek Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu, gerekse de Türkiye Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu üyeliği sebebiyle il dışında geçiriyorum. Yıllardır ihmal ettiğim dostlarımı ziyaret ediyorum. Yerelden Kalkınma üzerine bir kitap yazıyorum. İnşallah bittiğinde baskısını gerçekleştireceğim.

Belediye konusunda mevcut belediye başkanlarımız tecrübelerinizden istifade ediyorlar mı? Sizi arayıp fikrinizi alıyorlar mı?

Tüm belediye başkanlarımızla iletişim halindeyim. Zaman zaman görüş alış verişleri oluyor. Benden sorulan konulardaki tüm fikirlerimi sayın başkanlarımıza aktarıyorum. Bana düşen onlara tecrübelerimden kesintisiz bilgi aktarmak ve onların başarılı olmalarını dilemektir.

Büyükşehir Belediye başkanı Beyazgül ve Ak parti ilçe belediye başkanlarının performanslarını nasıl buluyorsunuz?

Arkadaşlarımızın performanslarını şu an değerlendirmek çok erkendir. Bize düşen onlara yardımcı olmaktır. Zaman ilerledikçe belediye başkanlarımızı halk değerlendirecektir. Belediye başkanlarının performansını terazisini de ölçen halk olacaktır.

Geçen aylarda Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül’ün atamalarından rahatsızlığınızı dile getirmiştiniz Kadro oluşturmada başkanlarla ilgili fikriniz nedir?

Büyükşehir Belediye Başkanımız ve diğer ilçe belediye başkanlarımızın kadro oluşturmaları çok normaldir. İstedikleri kadroyla çalışmaları en tabi haklarıdır. Geçen sosyal medyadaki açıklamam başkanı kadro değişikliği sebebiyle yermek değildir. Ben yerel yönetimlerde yetişmiş kadroların az olduğunu, nitelikli kadroları her türlü önyargıdan uzak verimli değerlendirmesi gerektiğini, görevden almaların keyfi olmayıp, ihtiyaca binaen yapılması gerektiğini belirttim. Belediyelerde çalışan herkesten istifade edilmesi gerekir. Hangi dönemde kim kim ile çalışmış olularsa olsunlar, bu arkadaşlar profesyonel kişilerdir, şimdiki başkanımızla iyi ve verimli çalışmaları gerekir. Donanım ve tecrübe kolay kazanılmıyor. Kadro tercihleri yapboza dönderirsek en fazla zararı şehrimize vermiş oluruz. Gençlere güvenmeliyiz, onlara sorumluluk ve yetki verilmeli, şehrin hizmeti için kurum çalışanları konsantre edilmelidir.

Devam eden projelerle ilgili fikriniz nedir?

Kurumlarda süreklilik esastır. Kurumda hazırlanan ve devam eden projelerin sahibi hemşerilerimizdir. Akıllı yönetimler; hiç bir kaynağı heba etmeden devam eden projeleri kaldığı yerden yürüterek tamamlamalıdırlar. Şu an ki yönetimde projelerin devamını sağlıyor. Her projenin hazırlanması çok uzun sürelerden geçmiştir. Halkı fazla bekletmeden projeleri bitirmek en doğrusudur.

Sizin döneminizden devam eden projeler hangileridir?

Çok hızlı projeleri tatbik edildiği bir dönemi geride bıraktım: Bu sebeple kurumsal olarak devam eden projelerimiz: Buluntu hoca bulvarı, Karaköprü Çevik Kuvvet Katlı köprülü kavşak, Karakoyun köprülü kavşak, Trambüs, Trafik eğitim parkı, 11 Nisan camii ve külliyesi, Siverek ve Viranşehir Şehir parkları, Hilvan ve Siverek içme suyu arıtma tesisleri, Aşık ve öğütçü uydu kenti, Eyyüpnebi Külliyesi, Şanlıurfa Bilim Merkezi, Akçakale Yolunun 50 metreye çıkarılması, Kale eteği peyzajı, GAP 4. Etap park çalışmaları  vs.

Kent konseyin seçimleriyle ilgili şehirdeki tartışmalarla ilgili düşünceleriniz nedir?

Kent konseyi organları bir istişare heyetidir. Büyükşehir Belediye Başkanını bir adayla çalışmaya başlaması olması gerekendir. Ancak delege temsilcilerin tüm şehrin kurumlarını, siyasi partilerini, meslek odalarını, muhtarlarını, Stk’larını, derneklerini temsil etmesi gerekir. Bu konuda bir kısıtlanmaya gidilmesi demokratik değildir. Konseyde temsil durumu eksik kalır. İstişare heyeti oluşmamış olur. Kent konseyinin kurumsal yapıya kavuşması İçin bir önceki kent konseyi Başkanımız Sayın Erkan Sözen beyin ve yönetimin çok emeği olmuştur. Onlara burada şehrim adına bir daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Şehirde hâkim görüş bir dönem daha büyükşehir belediye başkanlığı yapmanız gerektiği yönündedir, bu konuda fikriniz nedir?

Kadro olarak çok kısa sürede Şanlıurfa’da mega projeleri hayata geçirdik. Bir dönemle ilgili halkımızın değerlendirmesi gerektiği yönündeki fikirlerine saygı duyuyorum. Bu süreç geride kaldı. Bundan sonra önümüze bakmamız gerekir. İnşallah mevcut belediye başkanlarımız iyi çalışarak, halkımızın beklentisini karşılarlar.

Büyükşehir sınırlarında her yere hizmet götürmeye çalıştınız, şu anki kadro daha çok merkez üç ilçede çalışmakta bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Büyükşehir Belediyesi sınırları 13 ilçe sınırının tamamıdır. Seçimde 13 ilçeden yetki alınmıştır. Bu sebeple tüm ilçelerdeki Hizmetleri gerçekleştirmelidir. Bunun İçin çabalanmalıdır. Şanlıurfa Belediyesi bir il Belediyesi değildir. Kırsal ilçelerdeki gelişmişlik farkını büyükşehir hizmetleriyle kapatılmalıdır. Her yer eşit ve adalet ölçüsünde hizmet almalıdır. Bizim görev dönemimizde her ilçe ve mahalle adalet içinde payına düşen hizmeti alıyordu.

 

Sizden sonra Şanlıurfaspor’a destek verilmedi, Bu konudaki fikriniz nedir?

Şanlıurfaspor’a hep yardımlarımız oldu. Ancak bu konuda reklam yapmadık. Kaynak oluşturduktan sonra biz belediyeciliğimize bakıyorduk. 10 yıllık belediye başkanlığı dönemimde Şanlıurfaspor üzerinde hiç siyaset yapmadım. Bu takımı ve gönül verenleri hep ayrı tuttum. Onların duygularını hiç bir zaman incitmedim. Şanlıurfaspor köklü bir kulüptür. Kapanmasına asla izin vermemek gerekir. Başka kulüplerin de bu kulübün yerini alması da mümkün değildir. Şehir ve tüm sorumlular birlikte hareketlenmeli ve takımı bu durumdan kurtarmalıdır.

 

Siz, döneminizde hep algı operasyonlarından bahsediyordunuz? Fek hesaplardan algı yönetiliyor mu?

Her zaman şehrin gerçek gündemiyle ilgilendim. Şehrimizde algı hep bir grup tarafından yönetilmeye çalışılıyor. Bu lehe veya aleyhe yapılsın, şehrin gelişimi önünde çok büyük bir engeldir. Bu işlerle uğraşan er yâda geç gerçekler karşısında kaybedecektir. Devletin çalışanlarını sosyal medya yönetimiyle meşgul etmek doğru değildir. Algıyla başarı gelmeyecektir. Yapılmayan bir hizmet algı oluşturarak yapılmış gibi göstermek, uzun süreçte kayıp olduğu görülecektir. Benim belediye başkanı arkadaşlarıma önerim algıyla uğraşmaktan ziyade icraat yapmaları olacaktır.

 

Son günlerde şehirde bir grup ayrımcılığından bahsediliyor. Merkez kırsal gruplaşması bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Belediyelerin imkânı herkese adalet içinde kullandırılmalıdır. İnancımızda ayrımcılık haram kılınmıştır. Bendendir yâda değildir ayırımı doğru değildir. Bu Belediyeler Şanlıurfa’da yaşayan herkesindir. Herkes Şanlıurfa’da eşit vatandaştır. Şehrin tüm imkânları bir lobiye sunulamaz. Bir lobiye mensup olmak meziyet değildir. Önemli olan Adalet, liyakat, donanım ve ehliyettir. İnsanı farklı kılan bilgisi, ahlakı ve erdemidir.

 

Son bir soruyla söyleşimi bitirmek istiyorum. Ak parti il başkanlığına isminiz geçiyor, Ne dersiniz?

Ak partide her görev önemli ve kıymetlidir. Ancak ben geçmişte teşkilatta başkanlık ve yöneticilik görevlerini yaptım. Şu an hiç bir şey yokken, geçmişte kıymetli görevler yapan kişileri, çekiştirmek ve yarıştırmak doğru değildir. Bu arkadaşların Hizmetleri çok değerlidir. Mevcut bir il başkanımız var görevini yürütüyor. Ben arkadaşıma başarılar diliyorum.

 

En son ekleyeceğiniz bir konu var mı?

Size teşekkür ederim. Hemşehrilerimi çok seviyorum. Onlara hizmet etmek çok güzeldi. Şanlıurfa siyasetinde herkes bir birine yardımcı olmalı ve kalitede yarışmalıdır. Hiç bir değer çabuk çabuk yetişmiyor. Onun İçin bir birimizi sevelim. Bu dünya kimseye kalmaz herkese selamlar.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı