Haber Detayı
21 Haziran 2019 - Cuma 09:25 Bu haber 2802 kez okundu
 
Bakımı yapılmayan klimalara dikkat !
Türkiye’nin en sıcak illerinden olan Şanlıurfa’da, ev ve işyerlerinde klimalar yoğun bir şekilde kullanılıyor. Klima ustaları,klimaların bakımı yapılmadan kullanılmaması gerektiğinin altını çizerken, uzmanlar, temizliği ve bakımı iyi yapılmayan klimaların sağlığı ciddi şekilde tehdit ettiğini dile getirdi.
ÖZEL HABER Haberi
Bakımı yapılmayan klimalara dikkat !

Türkiye’nin en sıcak iklimine sahip Şanlıurfa’da vatandaşlar serinlemek için klimaya yöneliyor.Klima ustaları, ise, klimaların bakımı yapılmadan kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyor.Vatandaşların ayda 2 kez klima bakımlarını yaptırmaları gerektiğini aktaran Klima ustası Adnan Toprak, “Klima bakımı periyodik bir şekilde yapılması gerekiyor" dedi.

5 adımda klima bakımı

Toprak, "Belirtilen periyodunun dışında azami 7-15 günlük periyotlarda cihaz filtrelerinin eğer mümkünse ılık basınçlı su ile veya basınçlı hava ile temizlenmesi gereklidir. Eğer cihazlarda (Özellikle Kanallı Klimalarda) kullanılan filtreler elyaf esaslı ise, filtrelerin kullanımı ve ortama bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 aylık periyotlarda yenisi ile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Gaz basıncı ve gaz kaçağı kontrolünün yapılması gerekiyorsa gaz şarjı, alçak basınç ve yüksek basınç devresi basınç ölçümleri yapılmalı.Dış ünite konsol ve bağlantı aparatları, elektrik bağlantıları ve devreleri kontrol edilmeli.Fan gruplarının mekanik ve elektriksel kontrolleri, soket bağlantıları ve kablo bağlantı noktalarının kontrolü, evap, kondanser ve fan pervanelerinin kontrolü, filtre temizliği, gerekirse değişimi mutlaka yapılmalı.Drenaj hattı ve tavası kontrol edilmeli, klima iç ve dış ünite genel temizliği, ses ve emniyet elemanlarının işlevlerinin kontrolünün yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Sağlığı olumsuz etkiliyor

Yaz aylarında serinlemek için sürekli olarak kullanılan klimalar, bakımının yapılmaması halinde hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uzmanlar, bakımsız klimanın enfeksiyon hastalıklarından bakteri ve küf oluşumuna, lejyona, hijyenik eksikliğine kadar birçok olumsuz etki yapabildiğini belirtiyor.Bakımları düzenli yapılmayan klimaların kalıcı sağlık sorunlarına yol açacağı uyarısında bulunan uzmanlar, temizliği yapılmayan klimaların, lejyoner hastalığı olarak bilinen zatürre etkeni bakteriler için uygun üreme ortamı sağladığına dikkat çekiyor.

Hastalık saçıyor

İç mekan hava kalitesinin yetersizliğinin, astım şikayeti bulunan kişilerde semptom artışına, hassas solunum yollarına sahip kişilerde ise yeni astım vakalarının gelişmesine neden olabileceğini ifade eden uzmanlar, “Klima kullanılan iç mekan ortamların havasında bulunan alerjenler, evcil hayvanların dökülen eski derileri, hamamböceği ve diğer böcek haşere partikülleri, polen, bakteri ve küf gibi biyolojik maddeler içermektedir. Çok küçük parçacıklardan oluşan bu maddeler uçucu özelliğe sahip olup, hava yoluyla kolayca solunabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Zatürre salgınına yol açıyor

Bakımı yapılmamış klimaların virüs, bakteri, mantar (küf) dahil olmak üzere birçok mikrop türünü barındırabildiğini kaydeden uzmanlar,şöyle konuştu: “Nadir olarak görülmekle birlikte, kişilerde, solunan alerjen tozlar nedeniyle tüm akciğer dokusunu ve bronşları etkileyen bir enfeksiyon olan Hipersensitivite Pnömonisi gelişebilmekte, bu da hastanın hiç nefes alamamasına neden olabilmektedir. Binaların merkezi ısıtma/soğutma sistemlerinde hayatta kalabilen bir bakteri ise zaman zaman Lejyoner Hastalığı adı verilen zatürre salgınına yol açabilmektedir. Klimalar tarafından yayılan bu bakteri eş zamanlı olarak aynı ortamda bulunan birçok kişiyi olumsuz etkileyebilir. Ancak büyük binalarda ve ofislerde bulunan merkezi havalandırma sistemleri düzgün bakımı yapılmadığında kişiler için risk oluşturmaktadır.”

 

Mehmet ASLAN/

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı