Amacımız şehrin gürültüsüne müzik katmak
Haber
20 Temmuz 2018 - Cuma 09:43
 
Amacımız şehrin gürültüsüne müzik katmak
Şanlıurfa’da polis ve zabıta ekiplerinin engellemesine rağmen sokak müziği yapmaya devam eden gençlere vatandaşlar tam destek veriyor. Sokak müzisyenleri bir nebze de olsa gitarın notaları ile kesmeye çalışıyor.
ÖZEL HABER Haberi
Amacımız şehrin gürültüsüne müzik katmak

Haliliye Belediyesi’ne bağlı Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Caddesinde gitar çalarak kulakların pasını silen ve bu sayede de para kazanarak müzik eğitimlerini sürdürmeye çalışan sokak sanatçısı gençlere, Atatürk Caddesi üzerinde ‘Madem burada oturup gitar çalıyorsunuz, o zaman yer parası verin’ diyerek bu gençlere her seferinde engel oluyor. Dünya’da bir kültür olan ve Türkiye’nin neredeyse bütün kentlerinde de karşımıza çıkan sokak sanatçıları büyük ilgi görüyor. Birçok kentte yerel yönetimler de sokak sanatçılarına destek verirken, ancak bu durum Şanlıurfa için geçerli değil.

POLİS VE ZABITA İLE KÖŞE KAPMACA

Atatürk Caddesi üzerinde gitar çalan üniversite mezunu gençler, şarkılar söyleyerek kulakların pasını siliyor. Kaldırımda yürüyen vatandaşlar ise gençlerin mini konserini izliyor ve onlara harçlık veriyor. Polis ve zabıta ekipleri,  gençlere; ‘yer parası vereceksiniz’ diye gençleri uzaklaştırıyor. Ancak gençler, caddede belirli noktalarda sanatlarını icra etmeye çalışarak para kazanmaya çalışıyor.

AMACIMIZ ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNE BİR NEBZE OLSUN MÜZİK KATMAK

Amaçlarının sokağa farklı bir hava katmak olduğunu belirten İlyas Başkurt, “Amacımız şehrin gürültüsüne bir nebze olsun müzik katmak. Kimseye rahatsızlık vermek değil, insanlara hasret duydukları müzikle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bize karşı sadece Şanlıurfa’da bazı kişilerin gösterdiği bu baskılar olağan dışı. Müziğin Diyarbakır, Gaziantep ve Adıyaman gibi şehirlerde sınırsız olması burada ise bu kültürün tam olarak gelişmemiş olması bizi üzüyor. Amacımız insanları mutlu etmek, eğlendirmek ve güldürmek. Bize hoşgörü ile yaklaşan ve destekleyenlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. İnşaat seslerini değil müziğin sesini arttırmamız lazım. Şanlıurfa’da vatandaşlar bizi dinliyor, ancak polis ve zabıta engel oluyor” dedi.

BAŞKAN DEMİRKOL’DAN İSTEKLERİ VAR

Başkurt, zabıta ile yaşadıkları sıkıntıyı aktarmak için Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol’a ayrıca şu mesajları verdi, “Sayın Başkan Demirkol, burada 5 dakika gitar çalıp şarkı söylüyoruz diye zabıtalar bizden yer parası istiyorlar. Kazandığımız 5-10 lira para… Üniversite mezunu ve işsiz olduğumuz için bu işi yapıyoruz.  Sizden ricamız zabıtalar bize engel olmasın. Bu işi kesinlikle para için yapmıyoruz. Amacımız bu sanatımızla Urfa’yı diğer iler gibi geliştirmek ve kalkındırmaktır.”

MÜZİĞİMİZİ SÜRDÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Müziklerini her zaman yapmaya devam edeceklerini belirten Başkurt, “Müziğimizi bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Yaptığımız şeyden rahatsızlık duyanlara da kendimizi sevdirmeye çalışacağız. Sığ düşünceler ve tabuların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Müzik yapmaya ve onu yaşatmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ MEMNUN

Şanlıurfalı vatandaşlara sorduğumuz ‘Sokak müziğinden rahatsız oluyor musunuz?’ sorusuna gelen cevaplar ise gençlere destek veren türden oldu. Vatandaşlar, müziğin her zaman olması gerektiğini, sokaklara bir renk kattığını, artarak devam etmesi gerektiğini ve rahatsızlık duymadıklarını belirttiler.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı