Haber Detayı
14 Haziran 2019 - Cuma 09:00 Bu haber 1339 kez okundu
 
Ağaslan, “Anadolu basınını öldürmeyin”
Yargı Reformu Paketi'nde yer alan resmi icra ilanlarıyla ilgili değişiklik Şanlıurfa’da tepki topladı. Damga Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ağaslan, değişikliğin yerel gazetelere zarar vereceği uyarısında bulundu.
ÖZEL HABER Haberi
Ağaslan, “Anadolu basınını öldürmeyin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Stratejisine göre, icra ve iflas dairelerinin yönetim, personel ve teşkilat yapısını düzenleyen müstakil bir mevzuat hazırlanacak, yeni icra dairesi modeli yaygınlaştırılacak, sanal icra dairesi uygulamasına başlanacak. Yeni Yargı Reformu Paketi’nde yer alan resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğu da kaldırılacak.

Yok, olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağız

Şanlıurfalı yerel gazeteler ise, Yargı Reformu Paketi’nde yer alan resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösterdi. Damga Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ağaslan, yaptığı açıklamada, yasanın iptal edilmesi gerektiğini ve TBMM nezdinde konunun tüm taraflarıyla bir araya geleceklerini belirterek, “Yerel basın girdilerdeki artışın yanı sıra ekonomideki daralmaya paralel olarak çok zor şartlar altında var olma savaşı vermektedir. Böyle bir süreçte gündeme alınan taslak bu şekilde yasalaştığı takdirde, yerel basın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır” dedi.

İşsiz gazeteciler çoğalacak

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan icra ilanlarıyla ile ilgili bir maddenin yasalaşması durumunda yerel gazetelerin yarısından çoğunun kapanacağını belirten  Ağaslan, “Yeni yargı reformu yasalaşırsa icra ilanları gazetelerde yayınlanmayacak. Mahalli gazeteler yok olacak. Halkın haber alma özgürlüğü yok olacak. İşsiz gazeteciler çoğalacak. Bu madde yasadan kaldırılsın” ifadelerini kullandı.

MEHMET ASLAN

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı