8 bin 200 kayıtlı 10 bin kayıtsız bakkal var
Haber
15 Ocak 2020 - Çarşamba 10:04
 
8 bin 200 kayıtlı 10 bin kayıtsız bakkal var
Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Mehmet Altun, odaya bağlı 8 bin 200 bakkal olduğunu ve bununla birlikte kayıt dışı çalışan 10 bin bakkal olduğunu söyledi.
ÖZEL HABER Haberi
8 bin 200 kayıtlı 10 bin kayıtsız bakkal var

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Mehmet Altun, köylerden kente göç eden vatandaşların yanı sıra emekli olan kişiler ile Suriyeli sığınmacıların kolay iş adı altında bakkallık yaptıklarını bu durumun ülke ekonomisine büyük bir darbe vurduğunu söyledi. 

Herhangi bir zanaatı olmayan ve vasıfsız olarak tabir edilen kişilerin hemen hemen her köşe başında bir bakkal dükkanı açarak satış yapmaya başladığına dikkat çeken Başkan Altun, kayıt dışı bakkalların ekonomik anlamda bulundukları kent başta olmak üzere ülke ekonomisini etkilediğinin söyledi.

Kolay iş emeksiz lokma

Şanlıurfa Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Mehmet Altun, oda kaydı bulunan ve vergi mükellefi olan bakkal esnaflarının yıllardan beri bulundukları mahallelere hizmet ettiklerini ve dürüst esnaflık yaptıklarını belirtti.

Başkan Altun odaya kayıtlı esnaf sayısının 8 bin 200 olduğunu ve bununla birlikte Şanlıurfa merkez ilçe olarak bilinen Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerinde toplam 10 bin kayıtsız bakkal olduğunun altını çizdi.

Başkan Altun gazetemize verdiği bilgilerde şöyle konuştu; “Şu anda odamıza kayıtlı 8 bin 200 tane üye var 2019 yılında aylık ortalama 10 tane yeni kayıt olurken aylık ortalama 6-7 tane terk edildi. Başka şehirlerde esnaflar daha fazla terk edip kepenk kapatırken Şanlıurfa'da tersine üye sayımız artmaktadır.

Bunun sebeplerine baktığımız zaman, ilk olarak Şanlıurfa'nın göç alması yani köyden şehre göçen aileler genellikle Zanaat gerektiren meslekleri yapmadığı için en kolay gördükleri Bakkallık işini yapmaktalar.

İkinci sebebi ise Her yıl binlerce vatandan çeşitli kamu veya özel kurumlardan emekli oluyorlar. Emeklilik maaşları olduğu için Emekli olan vatandaşlar gidip kahvehane köşelerinde oturmaktansa yine kendilerine göre en kolay buldukları bakkallık işini yapmaktalar. Bir diğer sebep ise ülkelerinde yaşanan iç savaşın ardından Türkiye’ ye gelen sığınmacı Suriyelilerin bakkallık işine el atmalarıdır.”

Bakkal amca mahallenin her şeyidir

Bir zamanlar bulundukları mahallede adeta bir muhtar gibi çalışan bakkalların bulundukları yerlere büyük güvenler verdiğin ve bakkalların mahallenin bekçiliği de dahil olmak üzere her konuda insanlara yardımcı olduğunu belirten Başkan Altun, kayıt dışı bakkalların çoğalmasıyla bakkal amcanın artık sıradan bir kişiden farkının kalmadığını söyledi.

Başkan Altun; “mahallenin amcası dayısı komşusu yeri geldiğinde ilkyardım görevlisi bekçisi ve kısacası aileden birisi olarak bilinen bakkalların son yıllarda haline baktığımız zaman içler acısı bir durumda olduklarını görmemiz mümkün.

50 haneli bir sokakta iki bakkal hizmet verebiliyordu. Evlerine çoluk çocuklarına bakabilen bu bakkalların karşısına üçüncü hatta dördüncü bakkalın açıldığını görmekteyiz. Üstelik bu açılan bakkalların birçoğu kayıt dışı iş yapmakta.

Bunun için bizler bir denetim mekanizmasının oluşturulmasını istiyoruz. Özellikle ilgili maliye yetkililerinin kayıt dışı iş yapan bu korsan bakkalları tespit ederek gerekli cezai işlemleri yapmalarını talep ediyoruz” şeklinde konuştular.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı