Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 08:27 Bu haber 173 kez okundu
 
25 Yıllık sağlık ocağına personel hiç gelmedi
Karaköprü ilçesine bağlı kırsal mahalle olan 350 haneli bin 100 nüfuslu Dolunay Mahallesinde 25 yıl önce yapılan sağlık ocağına şimdiye kadar hiçbir sağlık personelinin uğramadığı iddia edildi.
ÖZEL HABER Haberi
25 Yıllık sağlık ocağına personel hiç gelmedi

Karaköprü ilçesine bağlı kırsal mahalle olan dolunay mahallesinde bulunan sağlık ocağı atıl halde bekliyor. Şu ana kadar hiçbir sağlık personelinin atanmadığını belirten mahalle sakinleri, dünya genelinde korkutucu bir salgın olan korona virüsle mücadele kapsamında sağlık ocağının bulunmamasının ciddi sorunları da beraberinde getirdiğini söylediler.

Kırsal mahallenin aynı zamanda yollarının sadece stabilize olduğunu ve civar mahallelerde nüfus yoğunluğunun az olmasına rağmen asfalt yolları olduğuna dikkat çeken Mahalle sakini Mahmut Seyyitoğlu, başta yol sorunu olmak üzere mahallenin sıkıntılarının bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Korona virüsü tehdidinin önemli bir boyuta yükseldiğine dikkat çeken Seyyitoğlu, mahallede bulunan tek sağlık ocağının bir an önce hizmete geçmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu; “25 Yıl önce bu sağlık ocağımız daha önce köy olan ve büyükşehir statüsünün ardından mahalle özelliğine geçen ve Karaköprü ilçesi kırsal mahallesi konumundaki Dolunay kırsal mahallemizde bundan 25 yıl önce bir sağlık ocağı yapıldı.

Bizler o dönemde oldukça sevindik çünkü köyümüzde bir sağlık ocağı yapıldı ve artık hastalarımızı daha uzak olan hastane ve sağlık ocaklarına taşımayacağımızı düşündük. Fakat her ne hikmetse bu ocağımıza değil bir doktor, bir sağlık çalışanı dahi uğramadı.

Defalarca konuyu gündeme getirdik. Sağlık ocağımızın faaliyette olmasını ve 350 haneli ve bin 100 nüfuslu köyümüze hizmet etmesini istedik. Fakat ne yazık ki bizimle ilgilenen dahi olmadı. Yine hastalarımızı taşıma usulü ile civar mahallelerde bulunan sağlık ocaklarına götürmek ve tedavilerini yaptırmak zorunda kaldık.”

Sağlık ocağının bir an önce hizmet vermesini istiyoruz

Mahalle sakini Mahmut Seyyitoğlu, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in bu konuyu çözebileceğine inandıklarını belirterek şöyle devam etti; “Oysaki köyümüzde bir sağlık ocağımız bulunmakta. Her ne kadar camları kırkta olsa küçük bir bakımla hizmet verebilecek bir sağlık ocağımız mevcut. Fakat ne yazık ki bunun işleyişin için gerekli sağlık personelimiz yok.

Bu Şu anda dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden bir virüs bulunmakta. Bu virüs oldukça öldürücü bir etkiye sahip. Ben buradan ilimizin mülki idare amiri olan sayın valimize seslenmek istiyorum. Bizim köyümüz şu anda 350 haneli ve bin 100 nüfuslu hatırı sayılır bir kalabalığa sahip köydür.

Köyümüzde yapılan sağlık ocağımız tamamlanmış fakat ne yazık ki 25 yıldır hiçbir sağlık personeli ziyaret bile etmemiştir. Oysaki sağlık ocağımız şu anda faaliyette olsaydı ne kadar önemli hizmetler verecekti. Bizler hala taşıma sistem civar köylerde bulunan sağlık ocaklarını gitmek zorunda kalıyoruz.

Mahallemizde bulunan birçok hanenin ulaşım için imkanları kısıtlı. Olası bir ciddi durumda hastalarımızı kaybetme riski oldukça yüksek. Hizmet vermiş olsaydı bizlerde hastalarımızı getirdik ve bu hizmetlerden faydalanırdık. Bu konuda sayın valimizin duyarlı davranacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı